newsartykułyzabytkimuzeawystawygalerieportfolio
antykwariatrzeźbawydawnictwasłownikhistoria sztuki

Warszawa, 10.04.2006 r.

Stanowisko w sprawie wstrzymania sprzedaży i ewentualnego rozebrania budynku SUPERSAMU w Warszawie


Śledzimy i komentujemy aktualną dyskusję prasową na temat stanu i przyszłości tego budynku, będącego pomnikiem nowoczesnej architektury z 1962 roku.

Aktualny stan konstrukcji budynku jest bezpieczny i jego użytkowanie może być kontynuowane. Przesłanki do takiego stanowiska są następujące:

  1. Konstrukcja (oryginalna i szeroko cytowana w literaturze) składa się z 2 pasów, łukowego ściskanego i wklęsłego rozciąganego. Naprężenia w pasie ściskanym mieszczą się w granicach dopuszczalnych nawet ze śniegiem na dachu, a obecnie bez śniegu są dwa razy niższe.
  2. Pas dolny składa się z części ze stali zwykłej oraz z kabli ze stali wysokowytrzymałej. Jest to taka stal, na której wiszą oba mosty, Siekierkowski i Świętokrzyski. Jest ona obecnie jedynie lepiej zabezpieczana od korozji niż 40 lat temu. Kable te jest łatwo wymienić lub nawet bez wymiany dodać nowe.
  3. Jest to konstrukcja przestrzenna, to znaczy, że bez ostrzeżenia (ugięcia, pęknięcia jednego pasa spośród 15) nie może ulec zniszczeniu. Takich objawów nie ma.

W tej sytuacji zadziwiające jest, że:

  1. Nie pozwolono nam zapoznać się z ekspertyzą profesora Kazimierza Szulborskiego oświadczając, że jest ona własnością zleceniodawcy. Krótkie spojrzenie na tekst ekspertyzy pozwoliło zauważyć, że nieprawidłowo przyjęto obciążenia konstrukcji przyjmując je za zawyżone.
  2. Nie uzyskaliśmy zgody na wejście na dach i obejrzenie całej konstrukcji.
  3. Decyzję o zamknięciu obiektu w okresie świątecznego ruchu i zwiększonych zakupów uważamy za zbyt pochopną i nieuzasadnioną, podjętą w klimacie stresu związanego z dramatem hali w Katowicach.
  4. Zaskoczeni jesteśmy szybkością podejmowania decyzji o rozbieraniu obiektu uznanego przez Ministra Transportu i Budownictwa w ubiegłym roku 2005 za jeden z najciekawszych i oryginalnych dzieł architektonicznych lat 1956 - 2004. Dzieło, którego twórcami byli prof. Jerzy Hryniewiecki, prof. Maciej Krasiński, prof. Wacław Zalewski, dr Andrzej Żórawski, autor tego stanowiska oraz inni zaangażowani architekci i konstruktorzy znakomitego biura projektów "BISTYP".
  5. Zdajemy sobie sprawę, że wartość gruntu w tej części Warszawy wzrosła obecnie wielokrotnie w stosunku do czasu konkursu w 1959 roku i budowy, ale nie może to być powodem likwidacji i niszczenia dzieła kultury uznanego przez środowisko architektoniczne i konstrukcyjne oraz społeczność Warszawy.

Wyrażamy szacunek i uznanie dla amerykańsko-polskiego oddziału McDonald's, który zgłosił chęć pokrycia kosztów stosunkowo zresztą niewielkiego i krótkotrwałego remontu.

Po otrzymaniu przez nas nieszczęsnej ekspertyzy stanowiącej podejrzaną podstawę do złych działań oraz po umożliwieniu nam obejrzenia budynku i wejścia na dach - jesteśmy w stanie szybko opracować rzetelną, nietendencyjną ocenę stanu konstrukcji, projekt naprawy, zorganizowanie wymiany kabli i pełny nadzór autorski i dać gwarancję długoletniego dalszego użytkowania Supersamu.

Podpisano:

prof. dr hab. inż. Stanisław Kuś
dr inż. Jan Łaguna
mgr inż. Zbigniew Wasiukiewicz

powered by jPALIO© 2003-2010 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.
patronat medialnyredakcjadodaj do serwisunota prawna