AKTUALNOŚCI
II POZNAŃSKIE DNI KULTURY PRAWOSŁAWNEJ "SACRUM - PROFANUM"
Paweł Giergoń    07.10.2007

W jaki sposób wyznawcy prawosławia reagują na tematy eutanazji, AIDS czy klonowania? Czy można połączyć głęboką religijność i bycie w świecie, gdzie supermarkety stały się quasi-świątyniami, a religijnymi przykazaniami - macdonaldyzacja, supermarketyzacja, a także cynizm, ironia i pseudo-hedonizm? Temat przenikania sacrum do sfery profanum i wnikania profanum do sfery sacrum na przykładzie prawosławia zdominował program II Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej, organizowanych w ramach wykładów polifonicznych "Barak Kultury" przez poznański Teatr Strefa Ciszy.

Tegoroczna edycja rozpocznie się w środę 10 października o godz. 19.00 w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu wernisażem wystawy ikon "Niebo na ziemi" z kolekcji Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach. Licząca ponad 1000 obiektów kolekcja jest jednym z najbardziej zróżnicowanych zbiorów ikon w Polsce. Wystawę będzie można oglądać w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. J. Lubrańskiego 1 /Ostrów Tumski/ do końca października. Ciekawie zapowiada się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim połączone z projekcją filmu "Imperatyw" w Centrum Kultury "Zamek" /Sala Wielka/ w piątek 12 października o godz. 19.00. "Imperatyw" to film pełen pytań o sens życia i obecność Boga we współczesnym, zsekularyzowanym świecie. Obraz otrzymał Nagrodę Specjalną Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 1982 roku., a Krzysztof Zanussi uznał go za swój najważniejszy film spośród zrealizowanych za granicą. Spotkanie z reżyserem poprowadzą Bartłomiej Brzeziński z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Przemo Prasnowski z Teatru Strefa Ciszy. Do Poznania przyjedzie również zespół Werchowyna, jedna z najlepszych polskich grup folkowych. Zespół wykonuje a capella tradycyjne pieśni łemkowskie, ukraińskie i białoruskie. Koncertu "Pieśni święte, pieśni grzeszne" odbędzie się w czwartek 11 października o godz. 19.oo w Centrum Kultury "Zamek" /Sala Wielka/. Organizatorzy Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej zapraszają także do udziału w spotkaniach w baraku nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej 55, siedzibie Teatru Strefa Ciszy. "Architektura cerkiewna" to tytuł wykładu prof. Aleksandra Grygorowicza, autora projektu nowoczesnej cerkwi w Hajnówce, jednej z największych w Polsce. O tym jak i dlaczego fotografowano polskie prawosławie opowie Krzysztof Jurecki, znany krytyk, historyk sztuki oraz kurator wystaw fotograficznych. Prof. Mariola Mikołajczak, mgr Rafał Dymczyk i dr Krzysztof Leśniewski przedstawią różne znaczenia Świętej Góry Athos, symbolu prawosławnego ruchu monastycznego. Poznamy jej historię, wymiar duchowy, a nawet znaczenie turystyczne. Michał Słomka opowie o religii w komiksie, a temat "Ikona a Dostojewski" przedstawi Dorota Jewdokimow. Wykład "Ikonografia przestrzeni ołtarzowej świątyń prawosławnych na Bałkanach" poprowadzi prof. Georgi Minczew, a o tym czy prawosławie odpowiada na współczesne problemy odpowie Anna Radziukiewicz z miesięcznika "Przegląd Prawosławny".

W programie Poznańskich Dni Kultury Prawosławnej nie mogło zabraknąć liturgii prawosławnej, która odbędzie się w poznańskiej Cerkwi pw. św. Mikołaja przy ul. Marcelińskiej 20 w sobotę 13 października o godz. 10.00. Wieczorem o godz. 19.00 Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego z Białegostoku, pod dyr. ks. diakona Eugeniusza Skowrońskiego wykona w Cerkwi wybrane pieśni z całonocnego czuwania i liturgii. Koncert zakończy II Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej.

Mecenat nad II Poznańskimi Dniami Kultury Prawosławnej objęły Władze Miasta Poznania. Patronat honorowy Konsul Honorowy Ukrainy w Poznaniu. Współorganizatorzy: Cerkiew pw. św. Mikołaja, Centrum Kultury "Zamek", Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach, Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu.

II Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej "Sacrum - Profanum" odbędą sie w dniach 10-13 października 2007



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.