AKTUALNOŚCI
PANORAMA RACŁAWICKA PO CHIŃSKU
Paweł Giergoń    04.12.2007

7 kwietnia 1987 Panoramę Racławicką we Wrocławiu odwiedził p.o. Sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, Premier Rady Państwowej Chińskiej Republiki Ludowej Zhao Ziyang. Wizytę tą zapamiętali doskonale pracownicy Panoramy, ze względu na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa jakie wtedy zostały przedsięwzięte. Musiała ona jednak wywrzeć także wielkie wrażenie na samym Sekretarzu Generalnym, który wpisał hasłowo do księgi honorowej następujące słowa: "Patriotyzm głęboki / artyzm wielki / słynna bitwa odtworzona / lekcja dla potomności". Po powrocie do Chin postanowił wykorzystać ten rodzaj przekazu wizualnego głównie do propagowania zwycięskich epizodów Ludowej Armii Chin w wojnach z Japończykami, wojskami Kuomitangu i armią amerykańską w czasie kryzysu koreańskiego. W lipcu 1988 udostępniono zwiedzającym pierwszą chińską dioramę (półpanoramę) upamiętniającą słynną bitwę przy Lugouqiao, stoczoną z armią japońską 7 lipca 1937 roku. Pierwszą chińską panoramą było monumentalne malowidło o długości 122,24 m i wysokości 16,1 przedstawiające zwycięską bitwę Ludowej Armii Chin nad wojskami Kuomitangu stoczoną 14-15 października 1948 w północno- wschodniej części Chin w pobliżu Jinzhou. Udostępniono ją zwiedzającym w październiku 1989 w monumentalnym muzeum poświęconym bitwie. Na uwagę zasługuje platforma widokowa, która w niemal dosłowny sposób powtarza rozwiązania we wrocławskiej Panoramie Racławickiej. Odnajdujemy więc ciemny kręty tunel, rozdzielający się w pewnym momencie na część ze schodami i podejściem w formie rampy. Identyczny z wrocławskim jest przede wszystkim parasol rozwieszony nad platformą widokową wykonany z falistej blachy, układającej się koncentrycznie, w kilku pasach. Nie ma wątpliwości, iż pomysł zaczerpnięto z Panoramy Racławickiej.

Panoramy i ich specyficzna forma przekazu trafiły w Chinach na bardzo dobry grunt, rocznie panoramę w Jinzhou odwiedza bowiem kilka milionów widzów. Wielka popularność tej panoramy sprawiła także, iż jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe panoramy niekiedy odnoszące się do bardziej odległej historii Chin. Autorem większości malowideł panoramowych jest ten sam zespół artystów, członków Chińskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracujących pod kierunkiem Xia Shushen i Wei Ershen. Z 17 panoramami Chiny są dziś przodującym państwem jeśli chodzi o ten gatunek malarski i jedynym, w którym planuje się stworzyć kolejne monumentalne malowidła.

Być może stąd także wynika tak duże zainteresowanie Chińczyków wrocławską Panoramą Racławicką. Każda oficjalna delegacja, czy grupy sportowe i kulturalne z tego kraju mają w swoim programie zwiedzanie naszej panoramy. Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział w Rybniku postanowiło przekazać Panoramie chińską wersję komentarza, opisującego monumentalne malowidło Styki i Kossaka. Jego uroczyste przekazanie nastąpi w niedzielę 9 grudnia 2007 o godzinie 11.00. W uroczystości weźmie udział delegacja gości z Chin, która będzie także pierwszą grupą słuchającą komentarza w języku chińskim.

Język chiński jest 12 językiem dostępnym dla zwiedzających Panoramę Racławicką (po polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, włoskim, niderlandzkim, japońskim, koreańskim, czeskim). W przyszłym roku dojdą kolejne dwie wersje językowe: portugalska i duńska.



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.