AKTUALNOŚCI
WARSZAWA W BUDOWIE
Paweł Giergoń    24.09.2009

3 października – 22 listopada 2009 - Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

"Warszawa w budowie" to pilotażowa edycja imprezy poświęconej jak najszerzej pojętemu projektowaniu. Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne – Muzeum na dwa jesienne miesiące zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego w Warszawie.

Na program składają się wystawy w tymczasowej siedzibie Muzeum i pawilonie meblowym Emilia, projekty artystyczne realizowane w przestrzeni miejskiej oraz cykle dyskusyjne. Inicjatorem wydarzenia są władze Warszawy, które w ramach starań o pozyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zaproponowały Muzeum organizację festiwalu designu. „Warszawa w budowie” to nie klasyczny festiwal designu, znany z wielu miast Polski i świata, prezentujący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, a "zwiastun festiwalu", którego ostateczny kształt poznamy dopiero w przyszłości.

Na wystawę prezentowaną w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz w jego okolicy (pasaż między Muzeum a pawilonem Emilii, trybuna na Placu Defilad oraz hol w Pałacu Kultury i Nauki) składają się prace artystów, nawiązujących do projektowania, czerpiących z języka designu i planowania miejskiego. Twórcy ci nie proponują gotowych rozwiązań, nie stosują się do wymogów funkcjonalności, przybliżają za to cechy charakterystyczne środkowo-europejskiej przestrzeni miejskiej. Słowa-klucze ich poszukiwań to: tymczasowość, rozpad, nietrwałość, anarchia, aktualność miejskich utopii. Tam gdzie całościowe rozwiązania nie mają szans na wdrożenie, prowizorka zastępuje projektowanie, jest alternatywną strategią zaspokajania potrzeb, a czasem sposobem na przetrwanie. Stan tymczasowości, zawieszenia w pół drogi do realizacji przyszłościowego projektu, jest cechą charakterystyczną nie tylko dla Warszawy, ale i wielu miast gwałtownie rozwijających się regionów – Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej.

Do udziału w wystawie zaproszono 20 twórców z różnych krajów, którzy odnoszą się do zagadnień (dys)funkcjonalności przestrzeni miejskiej m.in. Carlosa Bungę, Cypriena Gaillarda, Joannę Rajkowską, Superflex, Karola Żurawskiego i Tobiasa Putriha. Współautorami aranżacji wystawy jest szwedzki kolektyw Uglycute.

Lista artystów biorących udział wystawie:

Michał Budny (Polska)
Carlos Bunga (Portugalia/Hiszpania)
Daniela Brahm (Niemcy)
Cyprien Gaillard (Francja)
David Maljković (Chorwacja)
Bartosz Mucha (Polska)
Ahmet Ogut (Turcja/Holandia)
Toby Paterson (Szkocja)
Katarzyna Przezwańska (Polska)
Tobias Putrih (Słowenia)
Joanna Rajkowska (Polska)
Ariel Schlesinger (Izrael/Niemcy)
Magdalena Staniszkis/Jan Smaga (Polska)
Superflex (Dania)
Armando Andrade Tudela (Peru)
Uglycute (Szwecja)
Aleksandra Wasilkowska (Polska)
Karol Żurawski (Polska)

Projekty specjalne/ special projects:

Daniela Brahm (Niemcy)
Tomasz Rygalik (Polska/ Wielka Brytania)
Relax Studios (Szwajcaria)



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.