AKTUALNOŚCI
DOM PARTII W WARSZAWIE WPISANY DO REJESTRU ZABYTKÓW
Paweł Giergoń    16.11.2009

16 listopada 2009 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, p. Barbara Jezierska podjęła decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków gmachu dawnego Domu Partii w Warszawie. Wzniesiony m.in. z "dobrowolnych" składek społeczeństwa w latach 1948-1952, zaprojektowany został przez architektów: Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego przy współpracy wybitnego inżyniera konstruktora Stanisława Hempla. Do 1989 roku, nazywany "Białym Domem" gmach funkcjonował jako siedziba najwyższych władz państwowych Polski Ludowej - Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej. W latach 1991-2000 w obiekcie mieściła się Giełda Papierów Wartościowych.

W uzasadnieniu decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków napisano, iż poza wysokimi walorami artystycznymi, wzniesiony w duchu późnego modernizmu gmach dawnego KC PZPR w Warszawie "prezentuje ponadto wysoki stopień zachowania oryginalnej formy i substancji. Wewnątrz zachowały się oryginalne elementy, takie jak stolarka drzwiowa, posadzki kaflowe, balustrady czy żyrandole."

Warto przypomnieć, że w 1997 roku Anna Rostkowska, wówczas urzędnik biura Stołecznego Konserwatora Zabytków wystąpiła z podobną inicjatywą, co spotkało się z gwałtowną reakcją Wojewódzkiej Konserwator Zabytków, Marii Brukalskiej, która uznała iż "ten budynek nie ma żadnej większej wartości"... Annę Rostkowską zwolniono z pracy a gmach KC czekał kolejne dwanaście lat na odważne decyzje obecnego Konserwatora. Casus Anny Rostkowskiej stał się również udziałem Macieja Czeredysa, młodego zastępcy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ktory w 2007 roku podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Decyzję tę przypłacił utratą stanowiska. Odwołującym go z urzędu był Wojewoda Mazowiecki z namaszczenia Prawa i Sprawiedliwości, Jacek Sasin.

Paweł Giergoń


redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.