AKTUALNOŚCI
POLSKA I NIE TYLKO, SZTUKA Z METKĄ VERNISSAGE
Paweł Giergoń    16.02.2010

Po raz kolejny Vernissage zaprezentuje swoich artystów na prestiżowych targach sztuki 20/21 International Art Fair w Londynie jako jeden z 50-ciu wystawców. Na targach będzie można zobaczyć sztukę z całego świata. Wśród prac Picassa, Matisa, Miro, Moora i wielu innych wspaniałych artystów Vernissage pokaże tym razem prace Izabelli Kay, Kasi Kifert, po raz kolejny Kaji Soleckiej, Adama Lacha, Martty Węg, Pawła Pyrza i Andrzeja M. Karwackiego. Niedawno Vernissage poszerzyła swoją ofertę o prace znakomitych twórców ze świata, jak rzeźbiarki Katushy Ostroumoff Bull czy włoskiego duetu fotografika/malarza: L. Borgiani i M. Nadini. Wyświetlana będzie animacja, przybliżającą widzowi instalację "Blue" Izabelli Kay, przygotowana przez Joannę Czajka, która również zadebiutuje kolażem fotograficznym. Dochód ze sprzedaży pracy tej młodej artystki zostanie przekazany organizacji Too Many Women, wspierającej Breakthrough Breast Cancer Organisation (www.toomanywomen.co.uk).

Nie po raz pierwszy będzie można zobaczyć efekt współpracy doświadczonej i uznanej artystki z młodą animatorką i grafikiem. W 2009 roku, na początku grudnia odbył się pokaz instalacji malarskiej Izabelli Kay – "Passionate Curiosity About Blue" na targach sztuki Red Dot Art Fair Miami. Tam też miała miejsce premiera Projection Blue – Joanny Czajki, animacji wspartej muzyką Adama Janoty-Bzowskiego. "Byłam zachwycona zaproszeniem Izabelli do poznania i "spróbowania" jej Blue. Dała mi jeden warunek – wszystko czego doświadczę, muszę przeobrazić w moje własne, unikalne dzieło. Tak powstała krótka animacja. Zarażona Blue od nieustannego patrzenia, opowiedziałam Blue przed publicznością – w formie poruszonych tekstur, zaczerpniętych z prac Izabelli. Zaczęłam oddychać Blue, uśmiechać się Blue, a nawet kochać w Blue... Czuję Blue bez dotyku Blue" - tak opisuje animatorka swoje doświadczenie z Blue.

A czym jest Blue dla samej artystki?

"Blue to kolejna część mojego projektu "Perception Altered - Zmieniona Percepcja", badającego właściwości i tajemnice koloru – relacjonuje Izabella Kay - 12 metrowa instalacja, składająca się z 248 obrazów olejnych opowiada o Blue, przedstawia złożoność i konsekwencje wariantów tej barwy. Jest to mój świadomy krok skoncentrowania się wyłącznie na monochromatycznych doznaniach koloru Blue. Tradycyjne skojarzenia z Blue są inne w różnych krajach, jednak Blue pozostaje uniwersalnym językiem lojalności i mądrości, jest idealistyczny i spokojny. Stanowi wodę, powietrze, niebo, spokój i ciszę, jest kolorem nadziei i hojności, wyraża zaufanie i uzdrawia. Ale przede wszystkim trzyma nas w zastanowieniu. Różnorodne tekstury i ich przejrzystość umożliwiają nam spojrzeć poza świat fizyczny, aby móc zatopić się w każdy kawałek i poczuć ten nieskończony bezmiar, który został odkryty tylko w niewielkiej części.

Pokaz w Miami zakończył się ogromnym sukcesem. Znacząca część kolekcji została zakupiona, a pozostała otrzymała zaproszenie do zaprezentowania się wiosną tego roku na targach w Nowym Yorku. Na 20/21 będzie można zobaczyć inny cykl Izabelli Kay - "Affirmative Power Of Love". I w tym przypadku jest to emocjonalna interpretacja rzeczywistości, wyrażana określonym kolorem i różnorodnością jego faktur. Izabella Kay, podobnie jak wielcy koloryści: Richter, Hodgkins, fascynując się kolorem, poszukuje jego nowych znaczeń oraz bada konsekwencje tych nowych rozwiązań.

W stoisku pojawią się również prace innych artystów. Vernissage powstała dziesięć lat temu, aby promować polską sztukę. Poprzez organizowanie corocznie kilku wystaw umożliwia ona artystom kontakty z brytyjskimi i światowymi kolekcjonerami, pomagając stworzyć pomost do kontynuowania kariery i w wielu przypadkach, umożliwiając realizowanie dalszych projektów artystycznych.

Zorganizowane przez Vernissage wystawy, min. "Allergy to Grey" 2002, "Some like it Hot" 2003, "Into Europe" 2004 i "Art Forward" 2005 wzbudziły szerokie zainteresowanie. Coroczne Targi Sztuki Współczesnej AAF w Londynie i w Nowym Jorku powodowały, że młoda polska sztuka zdobywała świetną opinię i nabywców. W 2008 i 2009 roku Vernissage zaprezentowała się w Londynie dwukrotnie, Nowym Yorku i Amsterdamie. W tym roku początek sezonu wystawienniczego to International 20/21. Wszystkie te działania coraz bardziej ugruntowują pozycję Vernissage jako poważnego promotora rodzimej sztuki. Warto przyjrzeć się działaniom tej organizacji i pasji, z jaką jej założycielka toruje drogę sztuce nie tylko własnej, ale również innych artystów, jak świetnie wypatruje nowe talenty i daje im szansę.

Pokaz Passionate Curiosity About Blue i prezentacja multimedialna ekspozycji 20/21 International Art Fair - www.youtube.com/Vernissageuk

Izabella Kay – (ur. 1957) obroniła dyplom w Polsce, w 1981 roku, pisząc pracę "Eksport polskiej sztuki". W Londynie uczęszczała do Heatherley School of Art, a przez następne do pracowni polskiej artystki Ewy Gargulińskiej (wykładowca na St Martins School of Art). Wystawia na arenie międzynarodowej. Wszystkie dotychczasowe prace znajdują się w posiadaniu wielu kolekcjonerów w Wielkiej Brytanii, Polsce, we Włoszech, Niemczech, Francji, Szwajcarii i USA. Ostatnio jej osoba została zaprezentowana przez "London Creatives - Polish Roots", Polska Year w Museum of London, październik 2009.

Martta Węg – reprezentowana przez Venrnissage od momentu ukończenia Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Zdobywczyni Pierwszej Edycji Nagrody Vernissage w 2006. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych w Europie i Stanach Zjednoczonych (Museum Pinoteca Communale di Finale Ligure w Ligurii ), Włochy.

Adam Lach – obiecujący, młody fotograf, tworzący pod pseudonimem Lunaris, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Prace w kolekcjach w Anglii, Stanach Zjednoczonych i Francji.

Kasia Kifert – fotograf i filmowiec, absolwentka Wydziału Animacji Polskiej Szkoły Filmowej w Łodzi. Nagrodzona na świecie za najlepszą fotografię reklamową, 2006/2007.

Paweł Pyrz – fotograf znany z kampanii Arkadius Anarchy, wielokrotnie nagradzany, między innymi przez National Geographic, 2006. Jego komercyjne prace publikowane są przez najlepsze magazyny mody (Vogue).

L.Borgiani i M.Nadini – duet artystyczny fotografika i malarza, wystawiający na arenie międzynarodowej przez ostatnie 4 lata, m. in. w Barcelonie, Madrycie, Abu Dabhi, Chicago, Nowym Yorku, Kolonii, Singapurze, Wenecji i Miami.

Andrzej M. Karwacki – polski artysta, żyjący w Stanach Zjednoczonych, projektant ogrodów i malarz. Ilustrator, wystawiający od wielu lat we w całych Stanach Zjednoczonych i Europie.

Kaja Solecka – absolwentaka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, archtekt wnętrz i malarka, reprezentowana przez Vernissage od 6 lat. Kolekcjonowana w Austrii, Włoszech, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Francji.

Katusha Ostroumoff Bull – jedena z najciekawszych rzeźbiarek, pracuje w Londynie, głównie w alabastrze. Absolwenta Heatherley School of Fine Art w portrecie i rzeźbie. Kolekcjonowana szeroko na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych (Tom Hanks), Australii, Indiach, Hong Kongu, Macau i Malcie.

Joanna Czajka – (ur. 1984) ukończyła wydział Sztuki Nowych Mediów w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie, (krótki film animowany "Love Story", pracownia Daniela Szczechury). Obecnie studiuje w Central Saint Martins, w Londynie (Character Animation 3D Postgraduate Course).

20/21 International Art Fair
Royal College of Art, Londyn
18-21 lutego 2010

Więcej informacji: www.vernissage.com



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.