AKTUALNOŚCI
MOORE I AUSCHWITZ - WOKÓŁ KONKURSU NA POMNIK PAMIĘCI OFIAR OŚWIĘCIMIA
Paweł Giergoń    28.04.2010

W ramach monograficznej wystawy twórczości Henry Moore'a w Tate Britain został przypomniany znaczący i zupełnie pomijany w biografiach artysty epizod z 1957 r. związany z pierwszym międzynarodowym konkursem upamiętniającym ofiary obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przedstawiony na nim przez polskiego architekta Oskara Hansena projekt Droga był bezkompromisową próbą redefinicji idei publicznego pomnika, wykraczającą daleko poza wszystkie ówczesne propozycje nadesłane na konkurs. Wypływający z Hansenowskiej Idei Formy Otwartej projekt oświęcimski Droga, w którym "życie i śmierć są zdefiniowane przez siebie nawzajem", odrzucający koncepcję pomnika pamięci jako monumentu, rzeźby w przestrzeni - bliski jest postmodernistycznym koncepcjom kontr - czy przeciw-pomnika w sztuce europejskiej lat 80.

Wystawa Moore w Auschwitz w niewielkiej przestrzeni Tate Britain, rodzaju aneksu do głównej ekspozycji, koncentruje się na dwóch wielkich osobowościach i zderza ze sobą dwie idee rzeźby publicznej modernizmu: pomnika i prekursorskiego przeciw-pomnika. Wystawa traktuje zatem o granicach sztuki. O granicach mentalnych i topograficznych dzielących ówczesną zimnowojenną Europę na dogmatyczny i monumentalny Wschód uosabiający kulturową i estetyczną niższość i neutralny politycznie, wcielający ideę wolności artystycznej, a zatem "wyższy" Zachód. Odsłania pułapki zimnowojennegozakorzenionego do dziś sposobu myślenia, dzielącego historię sztuki Europy na dwie nierówne i niespójne całości. Odkrywa przed brytyjską publicznością prekursorski projekt Oskara Hansena i jego Ideę Formy Otwartej.

Na wystawie zobaczyć można projekty zespołu Hansena, fotografie Henrego Moora, makietę rekonstruującą ideę pomnika, wykonaną przez Julię Bogusławską i Magdalenę Hueckel oraz cykl czterdziestu pięciu fotografii pt. "Winterreise" Magdaleny Hueckel i Tomasza Śliwińskiego. Cykl jest rodzajem prywatnego dziennika, intymnego zapisu jednego listopadowego dnia w Auschwitz-Birkenau; poszukiwaniem w miejscu naznaczonym traumatyczną przeszłością, mikro-przejawów życia.

Wystawa, która potrwa do 13 czerwca 2010 r. została zorganizowana wspólnie przez Muzeum Historii Żydów Polskich i Instytut Adama Mickiewicza w ramach Polska! Year.

Kurator wystawy: Ewa Toniak
Scenografia: Małgorzata Szczęśniak
Makieta: Magda Hueckel i Julia Bogusławska
Cykl „Winterreise”: Magda Hueckel i Tomasz Sliwiński
Współpraca: Łukasz Kwietniewski, Agata Pietrasik




Tate Britain Gallery, (Goodison Room) Londyn



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.