AKTUALNOŚCI
PROFESOR PIOTR PIOTROWSKI ZREZYGNOWAŁ Z FUNKCJI DYREKTORA MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE
Paweł Giergoń    12.10.2010

W związku z odrzuceniem w dniu 7 października 2010 r. przez Radę Powierniczą strategii rozwoju Muzeum Narodowego w Warszawie, składam rezygnację ze stanowiska dyrektora Muzeum. Nie są mi znane konkretne zarzuty stawiane wobec tego obszernego dokumentu przez Radę Powierniczą, gdyż nie byłem zaproszony na jej obrady.

Przypominam, że Rada Powiernicza, po nieudanym konkursie, w którym nie brałem udziału, zaproponowała mi objęcie stanowiska dyrektora na podstawie koncepcji programu i restrukturalizacji muzeum, którą - na zaproszenie Rady - zaprezentowałem w listopadzie 2008 roku. Szerszy dokument na ten temat przedstawiłem Radzie na początku 2009 roku, a następnie na początku 2010. Żadne z zawartych tam projektów nie wzbudzały wówczas kontrowersji. Co więcej, 25 lutego 2010 r. Rada podjęła następującą uchwałę: "Członkowie Rady po kolei zaakceptowali Zarys Programowy Muzeum Narodowego w Warszawie. Rada postanowiła zatwierdzić dokument na następnym posiedzeniu po uzyskaniu opinii o dokumencie od członków Rady nieobecnych na bieżącym spotkaniu" (protokół zebrania Rady Powierniczej z dn. 25.02.2010, s. 12). Tak się jednak nie stało.

Przedstawiany przez Dyrekcję MNW program, zwany w skrócie "muzeum krytycznym", jest awangardowym projektem zmian, dającym Muzeum Narodowemu w Warszawie szansę nie tylko na przezwyciężenie długoletniego kryzysu, ale także na zdobycie oryginalnej pozycji w Europie. Taka postawa zmierzająca do zbudowania nowego modelu instytucji muzealnej, otwartej na problemy współczesnego świata, mogła stworzyć konkurencyjną wobec współczesnego muzealnictwa formułę i zbudować sytuację, w której MNW nie byłoby postrzegane w kontekście wielkich muzeów jako ich prowincjonalne odbicie, lecz jako samodzielna, licząca się instytucja kultury intelektualnej, a zarazem jako alternatywa wobec komercyjnoturystycznych atrakcji. Z kolei plan restrukturalizacji Muzeum, które nie przeszło od 1989 roku żadnych istotnych reform, dawał szansę na jego modernizację i sprostanie piętrzącym się problemom ekonomicznym i organizacyjnym. W efekcie mogła powstać - naszym zdaniem - nowoczesna i ważna na mapie Europy instytucja.

Rada Powiernicza przekreśliła te plany. W obliczu jej decyzji, nie mając mandatu do realizacji przygotowanego przez Dyrekcję programu rozwoju MNW, z dniem 31 października 2010 roku ustępuję ze stanowiska dyrektora.

Prof. dr hab. Piotr Piotrowski



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.