AKTUALNOŚCI
ZMARŁ GABRIEL RECHOWICZ
Paweł Giergoń    08.12.2010

Gabriel Rechowicz
7 grudnia 2010 roku w Warszawie w wieku 90. lat zmarł Gabriel Rechowicz, znakomity polski malarz, grafik, ilustrator i twórca monumentalnych dekoracji plastycznych w architekturze. Od ponad trzech lat zmagał się z ciężką chorobą. Pozostawił po sobie imponujący dorobek artystyczny, który za Jego życia nie doczekał się fachowego opracowania. Pogrzeb Artysty odbędzie się na cmentarzu w Wilanowie w dniu 15 grudnia o godz. 14.00.

Gabriel "Gaber" Rechowicz urodził się w 1920 roku w Warszawie. W latach 30. XX wieku był uczniem Gimnazjum Sanatoryjnego Męskiego Dra Jana Wieczorkowskiego w Rabce. W szeregach Armii Krajowej walczył w Powstaniu Warszawskim (ps. Rek). Po wojnie studiował malarstwo w paryskiej École des Beaux-Arts i Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku/Sopocie. W 1948 roku zilustrował dwa oficjalne katalogi Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu. W latach 50. opracował kilka plakatów filmowych. W tym samym czasie podjął współpracę z wydawnictwami, ilustrując ponad czterdzieści książek, m.in. Wandy Chotomskiej, Jerzego Broszkiewicza, Jerzego Ficowskiego, Hanny Januszewskiej i Tadeusza Kubiaka. Był autorem dekoracji malarskich ekspozycji Polskich Wystaw Gospodarczych w Pekinie, Madrycie i Izmirze. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjął współpracę z architektami, co zaowocowało realizacjami dekoracji plastycznych wnętrz i elewacji budynków użyteczności publicznej w różnych miastach Polski. W 1960 roku zaprojektował i wykonał malowaną na jedwabiu zasłonę w kawiarni hotelu "Warszawa" w Moskwie. Był też autorem malowanych tkanin i zasłon dekoracyjnych we wnętrzach Muzeum Historycznego m.st. Warszawy i kawiarni hotelu "Bristol". W latach 60. zrealizował w Warszawie (również z Hanną Rechowicz) wielkoprzestrzenne murale i kompozycje plastyczne w hotelach "Dom Chłopa" i "Bristol", barze "Frykas" w Supersamie, restauracji "Szanghaj", kawiarni Klubu Młodzieżowego w Domu Towarowym "Junior", pawilonie "Rzemieślnik", szkole przy ulicy Felińskiego i przedwojennym budynku basenu klubu sportowego "Legia". Podobne kompozycje Rechowiczowie zrealizowali wspólnie na ścianach wewnętrznych i zewnętrznych m.in. w Lesznie, Ciechocinku, Lipsku nad Biebrzą, Łodzi, Krynicy i Zakopanem. W latach 70. i 80. XX wieku oboje wyjechali z Polski, realizując zamówienia dla prywatnych klientów we Francji i Japonii.

Twórczość Gabriela Rechowicza doskonale znana i ceniona jest zagranicą. Jego prace eksponowano na indywidualnych wystawach w Budapeszcie, Sofii, Berlinie Wschodnim, Pradze i Bratysławie (1959), Londynie (1964, 1985), Lozannie (1965,1977), Paryżu (1966-67), Caen (1968), Tokio (1972-74), Brukseli (1975), Kolonii i Düsseldorfie (1976), Pulheim (1987), Auver-s-Oise (1989) i Brunoy (1990). Zrządzeniem losu pośmiertna, pierwsza polska wystawa twórczości Artysty, prezentująca oryginalne projekty dekoracji plastycznych w architekturze, będzie miała miejsce na początku marca 2011 roku w warszawskiej galerii Projekt Kordegarda.



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.