AKTUALNOŚCI
KOLEJNY ZABYTEK NA MAPIE WARSZAWY
Paweł Giergoń    02.08.2011

Willa Pod Skarabeuszami, 1937
Willa Pod Skarabeuszami, 2 sierpnia 2011
Willa przy ul. Puławskiej 101 w Warszawie, zwana willą "Pod Skarabeuszami" trafiła pod ochronę konserwatora zabytków. O wpisaniu obiektu na listę zabytków świadczą wartości artystyczne oraz historyczne.

Budynek jest przykładem luksusowej willi miejskiej, zaprojektowanej w stylu modernistycznym. O jego wyjątkowości decyduje zastosowanie na elewacji dekoracji nawiązującej do sztuki starożytnego Egiptu. Powyżej drugiej i trzeciej kondygnacji na elewacji umiejscowiona jest płaskorzeźba, nawiązująca do sztuki staroegipskiej. Płaskorzeźba przedstawia skarabeusza atakowanego przez dwie sowy. We wnętrzach budynku zachowana została oryginalna klatka schodowa z okładziną z drewna dębowego oraz balustradą. Na parterze możemy obejrzeć fragment parkietu ułożonego w siedmioramienną gwiazdę. Symbol ten oraz egipskie motywy na fasadzie budynku wiążą się z korporacją studencką Arkonia. Celem korporacji było m.in. podkreślenie polskiej odrębności jej członków. Siedmioramienna gwiazda stanowiła symbol stowarzyszenia, zaś sowy i skarabeusz symbolizowały wiedzę i pracowitość - hasła jakie towarzyszyły organizacji. Obiekt zaprojektował architekt Adolf Inatowicz-Łubiański dla Władysława i Jadwigi Malinowskich. We wrześniu 1939 roku decyzją Dowództwa Obrony Warszawy właściciele zostali wykwaterowani, zaś na budynku umieszczono działo przeciwczołgowe.

Po wojnie w domu zamieszkali lokatorzy komunalni, co doprowadziło do pogorszenia jego stanu. Po 1989 roku willa trafiła w ręce prywatne. Obecnie obiekt został zabezpieczony przed dostępem osób trzecich, a w wyniku konieczności przeprowadzenia remontu zostały skute tynki i zerwane podłogi.

źródło: Monika Dziekan, rzecznik prasowy MWKSredakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.