AKTUALNOŚCI
TU BYŁO, TU STAŁO - ZNIKAJĄCA ARCHITEKTURA WARSZAWY PO 89 R.
Paweł Giergoń    22.11.2011

Kino WZ
Funkcjonujący dotychczas w Internecie na mapie google projekt "Tu było, tu stało" dotyczący znikającej architektury po 1989 r. z terenów Warszawy, ukazał się w wersji drukowanej. W opublikowanej mapie znalazło się dwadzieścia wyburzonych stołecznych obiektów wybranych spośród ponad piędziesięciu umieszczonych w internetowym pierwowzorze. Są to budynki, które niejednokrotnie były przykładem ineteresującej myśli architektonicznej swego czasu, posiadające wartość estetyczną bądź kulturową. Na mapie znalazły się zarówno obiekty, które zostały wyburzone w atmosferze skandalu, jak Supersam czy parowozownia, ale także te, o których wyburzaniu nie było tak głośno, np. willa Batorówka w Wawrze czy skocznia narciarska na Mokotowie. Na mapie pokazano różnorodność wyburzonych obiektów - znalazły się na niej budynki z różnych okresów powstania (najstarsza budowla pochodzi z 1860 r., a najmłodsza z lat 80 XX w.), różnorodne stylistycznie (często o wysokiej wartości artystycznej - znamienne jest, że aż 10 budynków to obiekty modernistyczne) oraz o zróżnicowanym charakterze - są to obiekty poprzemysłowe, wille, obiekty kulturalne (aż cztery kina) oraz trzy sportowe, a także jeden o charakterze militarnym.

Mapa zawiera opisy wyburzonych obiektów wraz z ich fotografią oraz podaniem projektantów budowli, lat powstania, a także roku wyburzenia. Wskazując na wyburzenia interesujących bydynków dokonane po 1989 r. publikacja ma m.in. na celu zachowanie i popularyzację wiedzy o dziedzictwie architektonicznym Warszawy. Projekt, wpisujący się w zagadnienie "użycie i nadużycie przestrzeni publicznej", ma także wskazać na zjawisko, jakim jest zaniedbanie, a w efekcie końcowym wyburzanie interesujących obiektów w stolicy. Wywołuje także namysł nad tym jakie budynki powinny być bezwględnie zachowane, a które muszą ustąpić nowej zabudowie. Mapa dotyka także problematyki planowania przestrzeni miejskiej Warszawy w odniesieniu do jej dziedzictwa architektonicznego.

Projekt wciąż rozwija sie w Internecie. Każdy, kto chciałby zgłosić wyburzenie, uzupełnić opis obiektu, lub przesłać zdjęcie, może to zrobić poprzez stronę Stowarzyszenia www.maslaw.org.pl. Efekty można oglądać na stronie Google Maps oraz pod linkiem: www.maslaw.org.pl/pl/projekty/tu-bylo-tu-stalo

Mapa jest dostępna m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Domu Spotkań z Historią, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowym Archiwum Cyfrowym oraz w materiałach Emma Pak.


redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.