AKTUALNOŚCI
XIV MIĘDZYNARODOWE BIENNALE RZEŹBY W POZNANIU
Paweł Giergoń    01.07.2004

We wrześniu 2004 w Poznaniu odbędzie się XIV Międzynarodowe Biennale Rzeźby. Pokazywana w cyklu dwuletnim wystawa rzeźby współczesnej ma już 25 letnią tradycję. Początkowo biennale skupiało się na małych formach rzeźbiarskich. Od kilku edycji prezentuje dokonania rzeźbiarskie nie narzucając ograniczeń formatu i materiału. Jest to obecnie jeden z najpoważniejszych przeglądów współczesnej rzeźby w Europie Środkowej. Od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony artystów polskich, ale również niemieckich i francuskich. W poprzednich wystawach brali także udział rzeźbiarze z Holandii, Belgii i Stanów Zjednoczonych. Tegoroczna wystawa, eksponowana od 10 do 30 września zapowiada się niezwykle interesująco. Pokazanych zostanie około 130 prac 90 artystów z Polski i krajów Europy. Największą grupę, obok rzeźbiarzy polskich, stanowią artyści z Niemiec i Francji. Główne wystawy biennale prezentowane będą w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek.

Tytułowa wystawa "Przestrzeń Intuicji" obejmie prace około 60 artystów. Zaprezentowane zostaną rzeźby, kompozycje przestrzenne, instalacje, utwory multimedialne. Autorzy, będący przedstawicielami różnych generacji i środowisk twórczych Europy, przedstawią najnowsze prace odzwierciedlające ich indywidualne rozwiązania artystyczne. Wystawa ukaże zróżnicowania twórców i ich inspiracji. Celem wystawy jest ukazanie indywidualnych decyzji rzeźbiarzy w trakcie budowania swojej własnej przestrzeni intuicji. Wystawa "Przestrzeń Intuicji" obejmie halle Zamku, Galerię Wielką oraz Ogród Różany.

Drugą wystawę Międzynarodowego Biennale Rzeźby stanowić będą prace około 30 artystów i obejrzeć ją będzie można w salach Galerii Profil oraz w Wieży Zamkowej. Prace te są wyrazem dyskusji z klasyczną rzeźbą i kontynuacją 30-letniej tradycji wystawy Małych Form Rzeźbiarskich, z której wywodzi się Międzynarodowe Biennale Rzeźby. Kryterium dokonanego przez kuratorów wyboru prac opierało się na chęci ukazania artystycznych napięć i twórczych rozwinięć silnego ciągle w rzeźbie nurtu figuratywnego i symbolicznego.

Kolejną wystawę w ramach Międzynarodowego Biennale Rzeźby zobaczyć będzie można w budynku Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa. Wystawa nosi tytuł "Wielkopolska rzeźba w Gazowni" i obejmuje 11 prac najstarszej generacji rzeźbiarzy Poznania, które powstały w latach 60-70-80-tych i stanowią aktualnie zaczątek kolekcji Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa. Celem utworzenia tej kolekcji jest niedopuszczenie do rozproszenia dorobku bardzo ciekawej grupy artystów urodzonych około 1930-1940 roku, którzy uczestniczyli w wystawach od początku istnienia Biennale Rzeźby w Poznaniu.

Finałem XIV Międzynarodowego Biennale Rzeźby będzie otwarcie 24 września wystawy rzeźby w Bar-Le-Duc we francuskiej Lotaryngii na placu przed budynkiem Rady Generalnej Departamentu Mozy. Wystawa jest częścią organizowanego we Francji w tym roku festiwalu kultury "Nova Polska". Udział w niej weźmie 14 młodych polskich artystów, uczestników Międzynarodowego Biennale Rzeźby. Zaprezentowane zostanie 14 wielkoformatowych rzeźb i instalacji plastycznych. Wystawa jest wynikiem współpracy Międzynarodowego Biennale Rzeźby z rządem Mozy i artystami Lotaryngii, którzy byli gośćmi XIII Międzynarodowego Biennale Rzeźby w 2002 roku.

Organizatorami XIV Międzynarodowego Biennale Rzeźby są: Centrum Kultury Zamek, Związek Polskich Artystów Rzeźbiarzy o/Poznań, Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.