AKTUALNOŚCI
WYSTAWA "ATTITUDES" ("POSTAWY") W RAMACH POLSKIEGO SEZONU KULTURALNEGO, "NOVA POLSKA"
Paweł Giergoń    05.07.2004

Stowarzyszenie dla Promocji Sztuki Współczesnej A.P.A.C. przy współudziale szpitala Charles Foix z Ivry sur Seine organizują grupową wystawę polskich artystów, w ramach Polskiego Sezonu Kulturalnego, "Nova Polska" (zarejestrowanego oficjalnie prez AFAA i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji i Polski). Wystawa "Attitudes" ("Postawy") odbędzie sie w dniach 01-30.11.2004 roku w Kaplicy Szpitala im. Charles Foix w Ivry pod Paryżem. Zaprezentuje ona najnowsze prace 11-tu polskich artystów, mieszkających lub czasowo przebywających we Francji. W wystawie wezmą udział : Józef Bury, Zbigniew Dłubak, Bogdan Konopka, Aliska Lahusen, Gabriela Morawetz, Ludwika Ogorzelec, Stasys (Eidrigevicius), Krzysztof Szalek, Teresa Tyszkiewicz, Wela (Elżbieta Wierzbicka) i Przemo Wojciechowski - twórcy o silnej osobowosci, reprezentujący różnorodność postaw artystycznych. Stwarzający różne "klimaty", posługujący sie różnymi środkami wyrazu.

Stowazyszenie A.P.A.C., zapraszając wyżej wymienionych twórców do wzięcia udziału w zbiorowej wystawie, chciało pokazać różnorodność poszukiwań i bogactwo ich twórczej wypowiedzi, skonfrontowanej ze specyficznym miejcem, jakim jest Kaplica Charles Foix. Artyści zainwestują w niej swój talent, intuicję i doświadczenie, pokazując wyjątkowe dzieła in situ, rzeźby, fotografie i malarstwo. Wyselekcjonowani artyści w większości wyrobili juz sobie dobrą i zasłużoną pozycję w środowiskach artystycznych w Polsce, we Francji, a także w innych krajach świata, wystawiając w licznych galeriach i muzeach oraz w ważnych centrach kulturalnych na całym świecie, jak np. : w Paryżu, Yokohamie (Japonia), Chicago (USA), Wilnie (Litwa), Caracas (Wenezuela), Genewie (Szwajcaria), Warszawie (Polska),...etc. Wydarzenie to jest zaproponowane przez Komisarza wystawy i Prezydenta A.P.A.C : Elżbietę Wierzbicką oraz przez Dyrektora Komunikacji Szpitala Charles Foix, panią Genevieve Kuhn.

A.P.A.C. (Stowarzyszenie dla Promocji Sztuki Współczesnej)
Stowarzyszenie na prawie z roku 1901, ma za zadanie m.in.: promocję sztuki współczesnej; pomoc utalentowanym artystom w prezentacjach ich twórczości, pośredniczenie pomiędzy miłosnikami sztuki, kolekcjonerami i artystami. Stworzone w roku 1999, stowarzyszenie A.P.A.C. pokazało w swoich lokalach kilka wystaw indywidualnych i grupowych. A.P.A.C. pragnie przede wszystkim organizować wydarzenia kulturalne w różnych przestrzeniach wystawowych, centrach kulturalnych oraz rozwijać współpracę z innymi stowarzyszeniami czy organizacjami w celach promocji sztuki współczesnej. Wystawa "Attitudes" wpisuje się w tego typu perespektywę.

Kaplica Szpitala Charles Foix
Od kilku lat Szpital Charles Foix w Ivry sur Seine pod Paryżem rozwija program artystyczno-kulturalny w ramach projektu zajmującego się animowaniem życia pacjentow w leczeniu długoczasowym. Proponuje on swoim podopiecznym uczestnictwo w zajęciach pracowni plastycznych. W swoich pomieszczeniach szpital gości kilkanascie kompanii teatralnych, wśród nich stowarzyszenia Les Memes, Alliage's, oraz : KP5, zajmujące się teatrem, wystawami sztuki współczesnej, malarstwem i grafiką. Artyści uprzyjemniają pobyt pacjentom prezentując spektakle, proponując aktywne uczestnictwo w zajęciach plastycznych. Poza działalnością na rzecz pacjentow, szpital regularnie organizuje wystawy i koncerty. Brali w nich udział artyści światowej sławy, jak np. : Bernard Venet, Daniel Buren, Nils-Udo, Jacques Monory, Vladimir Skoda, ... W listopadzie tego roku Stowarzyszenie dla Promocji Sztuki Współczesnej A.P.A.C. pokaże tu wystawe "Attitudes" (Postawy). Jedenastu współczesnych, polskich artystów zaprezentuje kilkadziesiąt swoich prac w kaplicy, sali kinowej i ogrodach szpitala, zarówno pacjentom, jak i szerokiej publicznosci.

Artyści:

Józef Bury
Fotograf, malarz i teoretyk sztuki, autor artykułów, konferencji i tłumaczeń w dziedzinie historii i teorii sztuki współczesnej, poprzez praktykę malarstwa, fotografii, działania w czasie i przestrzeni oraz zapis teoretyczny procesu twórczego, analizuje problematyki czaso-przestrzeni, percepcji wielozmysłowej, pamięci, rejestracji doświadczenia i procesów sub-kognitywnych.

Zbigniew Dłubak
Teoretyk sztuki, malarz i fotograf dążący do rozdzielenia dystynkcji tych dwóch środków wyrazu artystycznego. Autor kilkunastu tekstów teoretycznych; w latach 1953-1972 redaktor naczelny miesiecznika "Fotografia". "Zbigniew Dłubak (ur. 1921), wiele lat należał do liderów analitycznego i konceptualnego nurtu polskiej sztuki." Adam Sobota, FOTOGRAFIA POLSKA.

Bogdan Konopka
Fotograf, "Jako poeta-filozof, Bogdan Konopka praktykuje konsetwentnie rodzaj ascezy. Wymaga on od widza podjęcia tej konsekwencji, zmuszając go do znieruchomienia i skoncentrowania uwagi na swoich, tajemniczych miniaturach. Zgłębił on artystyczne tajniki przekstałcenia tego co zewtnątrz no to co wewnątrz". J.M. Lacabe, Katalog "Paysages aléatoires", maj 2002.

Aliska Lahusen
Artysta malarz, rzeźbiarz. W swojej twórczości, Aliska uprawia rzeźby z ołowiu i szkła, o zamierzonych, prostych formach, które wyróżniają się ponad minimalizm dzięki ich natężeniu spirytualnym. W tej samej konwencji realizuje ona wielkoformatowe monochromy na blasze ołowianej.

Gabriela Morawetz
Artysta malarz, fotograf, rzeźbiarz. W swojej twórczości łączy złożone procesy, używajac nowoczesną technologię w celach dotarcia do zapomnianego świata mitów, wywołanego poprzez pamięc wizualną.

Ludwika Ogorzelec
W swoich rzeźbach in situ "Krystalizacja przestrzeni" posługuje sie systemem przecinających sie lini w celach podzielenia przestrzeni na mniejsze elementy. "Krystalizacje sa macro-rzeźbami. Przed ich zrealizowaniem, dogłębnie analizuje do jakiego widza się zwracam i według tego wybieram na miejscu materiał i formę. Każda moja praca in situ stanowi odpowienią realizację przestrzenną. "[...]"Każda rzeźba wydobywa swoistą energię z przestrzeni." Ludwika Ogorzelec.

Stasys Eidrigevicius
Od roku 1973, Stasys wyrobił sobie miedzynarodową renomę wśród publiczności i instytucji m.in.: dzięki swoim plakatom i ilustracjom dla dzieci. Te dziedziny sztuki graficznej dające swoiste środki ekspresji, pozwoliły mu na przetransponowanie swoich wizji, interpretacji ludzkiej natury i rzeczywistości. Poprzez postacie zakryte maskami, wprowadza on na scenę cały kontekst emocjonaly.

Krzysztof Szalek
Od początku lat 1990 zajmuje się eksperymentalnym rozwiązywaniem różnych aspektów malarstwa abstrkcyjnego. Po zrealizowaniu dwoch cyklow : "Trucizny" i "Plastyki" podjął pracę nad "Malarstwo-Spray" gdzie zamienia miejskie przestrzenie w halucynujące malarstwo, jasne i oszczędne w środkach.

Teresa Tyszkiewicz
Artysta malarz, fotograf. "Artystka używa zamiast pędzli szpilek [...] Pospawane szpilki Teresy Tyszkiewicz odsyłają nas w świat fantasmagorycznych idei, defilujących w ponakłuwanej duszy przywołując w pamięci wszystko to co nas dotyka". Iléana Cornea, Artension, Wrzesień 2001.

Wela / Elzbieta Wierzbicka
"W mojej pracy twórczej bardzo ważne są relacje pomiędzy formą, figurą, obiektem a tłem i przestrzenią. Dynamika obiektów percepcyjnych, ich ruch, walka optyczna pomiędzy znakami i "próżnia", starza żywą strukturę dzieła. W moich instalacjach zapraszam widza do odkrywania złożonych interakcji pomiędzy elementami, składającymi się na nie, a na płaszczyźnie konceptualnej do poznawania wieloznaczeniowości dzieła, poprzez zawarte w mim metafory." Wela / Elzbieta Wierzbicka

Przemo Wojciechowski
Artysta malarz, multimedia. Częstym centum jego zainteresowań jest poszukiwanie potwierdzenia swojej tożsamości. Przemo stwarza osobliwy charaker zetknięcia się z dziełem twarzą w twarz dzięki porównaniu, kontraście.

Kaplica Szpitala Charles Foix, Szpital Charles Foix.
7, avenue de la République, 94205 Ivry sur Seine / Paryż
Kontakt: perso.wanadoo.fr/welart/apac_let_pol.htm



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.