AKTUALNOŚCI
IV EDYCJA TRIENNALE MŁODYCH W OROŃSKU
Paweł Giergoń    06.09.2004

bez tytułu™, IV edycja Triennale Młodych - to manifestacja aktualnej sztuki polskiej. Jest to największa instytucjonalna forma promocji młodych artystów odbywająca się cyklicznie pod patronatem Centrum Rzeźby Polskiej. Przedstawia zarówno ich potencjał kreacyjny, jak i przyjęte strategie artystyczne. Ideą tej prezentacji jest diagnoza stanu sztuki tworzonej przez najmłodszą generację artystów. W pewnym sensie jest to zatem wystąpienie "pokoleniowe", gdyż jego uczestnicy (absolwenci uczelni artystycznych z okresu ostatnich pięciu lat), znajdują się na początku samodzielnej drogi twórczej. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku udostępnia im swoją przestrzeń i umożliwia realizację ambitnych zamierzeń.

Tradycja tej imprezy nawiązuje do cyklu spotkań młodych artystów i krytyków sztuki, które odbywały się w latach 90. w Orońsku. Ich rezultatem były kolejne wystawy: Miejsca, nie-miejsca (1992), Status quo (1996), Model do składania (2000). Kulminacją była wystawa Sztuka III RP. Re-prezentacja faktów artystycznych Triennale Młodych (2003). Animatorem projektu był prof. Jan Berdyszak, który skojarzył te dwa środowiska. Namówił je do dialogu, którego celem było wyłanianie reprezentatywnej grupy artystów. Tym samym ustalił się demokratyczny tryb selekcji autorów, którzy w ocenie swoich rówieśników wyraźnie zaznaczyli swoją indywidualność na scenie artystycznej. Ten model doboru uczestników obowiązywał także w przypadku IV edycji. Na seminarium, które odbyło się w dniach 5-8 grudnia 2003 r. w Orońsku, grupa tzw. liderów: Piotr Butkiewicz, Kamil Kuskowski, Robert Kuśmirowski, Tomasz Opania, Rafał Rychter, Katarzyna Salińska, Grzegorz Witek, Agnieszka Wolny-Hamkalo, Joanna Wowrzeczka, Joanna Zielińska - przedstawiła 57 kandydatur, spośród których w głosowaniu jawnym zakwalifikowano do udziału w wystawie następujące osoby i grupy: Grzegorz Drozd, Grzenda w składzie - Karolina Kowalska, Małgorzata Markiewicz, Ewa Szczyrek, Wojciech Hoffman, Dagna Jakubowska, Piotr Jędrzejowski, Krzysztof Kobiałka, Łukasz Kosela, Karolina Kucia, Aleksandra Kucińska, Maciej Kurak, Krzysztof Łukomski, Tomasz Madajczak, Anna Orlikowska, Jolanta Otwinowska-Lazar, Laura Pawela, Anna Pytlak, Jan Simon, Konrad Smoleński, Wunderteam w składzie - Wojciech Duda, Rafał Jakubowicz, Maciej Kurak i Paweł Kaszczyński. Dodatkowo, gestem Roberta Kuśmirowskiego, trzech jego protegowanych: Daniel Gierulski, Marcin Łukasiewicz, Piotr Wysoki także uzyskali nominację do udziału w wystawie.



Zgodnie z założeniami artyści biorący udział w projekcie stosują różne środki wypowiedzi i metody artykulacji. W doborze starano się uwzględnić różnorodność aktywnych środowisk regionalnych, chociaż w ostateczności decydowało kryterium jakości propozycji artystycznej. Obok tradycyjnych dyscyplin artystycznych pojawią się także projekty multimedialne i działania efemeryczne. Większość prac zostało zaproponowanych konkretnie do tej wystawy i wykonano je potencjałem technicznym Centrum. Imprezą towarzyszącą będzie wystawa Ciało pedagogiczne w Galerii "Oranżeria", na którą złożą się prace tych spośród liderów, którzy są czynnymi artystami. Swoje prace pokażą: Piotr Butkiewicz, Kamil Kuskowski, Robert Kuśmirowski, Tomasz Opania, Rafał Rychter, Katarzyna Salińska, Grzegorz Witek, Joanna Wowrzeczka. Obu prezentacjom towarzyszyć będzie katalog zawierający materiał ilustracyjny z wystaw, którego publikacja planowana jest na miesiąc październik 2004 r.

"bez tytułu™" - IV edycja Triennale Młodych
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Muzeum Rzeźby Współczesnej, 11.09. - 20.12. 2004 r.
Kurator: Kamil Kuskowski
Koordynator ze strony CRP: Mariusz Knorowski


"Ciało pedagogiczne" - wystawa liderów
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Galeria Oranżeria, 11.09. - 20.12. 2004
Koordynator ze strony CRP: Leszek Golec

www.rzezba-oronsko.pl



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.