AKTUALNOŚCI
NOWA EKSPOZYCJA MUZEUM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W KAMIENICY SZOŁAYSKICH
Paweł Giergoń    05.03.2004

Apollo Apollo
Autoportret z żoną, 1904, pastel, papier Macierzyństwo, 1905, pastel, papier
Portret Helenki, 1900, pastel, papier Roztopy marcowe, widok z okna pracowni na Kopiec Kosciuszki, 1905, pastel, papier
Muzeum Narodowe w Krakowie szczyci się największą w Polsce kolekcją prac Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najwybitniejszych artystów polskiego modernizmu. Jego bogatą twórczość, z wyjątkiem mieszczących się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie monumentalnych dzieł, prezentowało poświęcone mu muzeum monograficzne, otwarte przed dwudziestoma laty przy ul. Kanoniczej. Aktualną siedzibą Muzeum Stanisława Wyspiańskiego jest zabytkowa kamienica przy ul. Szczepańskiej 11, podarowana Muzeum Narodowemu w Krakowie przez Włodzimierę i Adama Szołayskich w 1904 roku. Przestrzeń ekspozycyjną Kamienicy Szołayskich stanowi ciąg sal o układzie amfiladowym, na dwóch piętrach połączonych drewnianą klatką schodową. Ściany niektórych pomieszczeń obu kondygnacji zdobi odkryta i zrekonstruowana polichromia z różnych epok. Konieczność przeniesienia Muzeum Stanisława Wyspiańskiego do Kamienicy Szołayskich, tradycyjnie związanej z kolekcją Feliksa "Mangghi" Jasieńskiego, zdecydowała o podziale przestrzeni ekspozycyjnej na dwie części. Przeważającą większość pomieszczeń wypełnia kolekcja prac Stanisława Wyspiańskiego. Zaś trzy sale II piętra - wystawa (obecnie w trakcie przygotowań) poświęcona wielkiemu kolekcjonerowi i mecenasowi sztuki, któremu Muzeum Narodowe w Krakowie zawdzięcza m.in. wiele znakomitych dzieł Wyspiańskiego. Kraków czasów Wyspiańskiego ukazuje umieszczona na klatce schodowej galeria fotografii Ignacego Kriegera.

Nowa ekspozycja Muzeum Stanisława Wyspiańskiego prezentuje w ujęciu chronologicznym najważniejsze tematy w twórczości artysty. W ośmiu salach I piętra pomieszczono eksponaty związane z edukacją artysty, jego podróżami artystycznymi oraz współpracą z Janem Matejką i Józefem Mehofferem, a także oryginalne projekty wnętrz oraz sztukę użytkową powstałą na zamówienie Zofii i Tadeusza Żeleńskich oraz Domu Towarzystwa Lekarskiego, którego najpiękniejszą ozdobą i najcenniejszym dziełem był witraż Apollo. W tej części ekspozycji pokazano również autoportrety Wyspiańskiego i portrety jego przyjaciół oraz prace związane z teatrem: kostiumy, elementy scenografii, projekty, obrazy i rysunki, autorskie druki dramatów, karykatury, portrety i afisze. Ostatnie pomieszczenie w amfiladzie pierwszej kondygnacji - przeznaczone na wystawy czasowe - zajmuje pierwsza z nich, pod roboczym tytułem "Działalność Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa dla Muzeum Narodowego w Krakowie". Wyeksponowany w holu pomiędzy piętrami fragment projektu witraża przeznaczonego do bazyliki Franciszkanów Bóg Ojciec - Stań się zapowiada obecną na II piętrze prezentację dokonań Wyspiańskiego w dziedzinie dekoracji krakowskich świątyń - franciszkanów i dominikanów. Kolejna z dziewięciu sal tej kondygnacji, zwana "Szafirową pracownią" poświęcona jest życiu prywatnemu artysty i tematowi macierzyństwa. Znajdujemy tu portrety żony i dzieci - najbardziej znany i popularny motyw, często podejmowany przez malarza - a także osobiste pamiątki i fotografie rodziny. Odrębną całość stanowią dzieła związane z "Wawelem Wyspiańskiego", a wśród nich dotąd nie pokazywany fragment dokumentacji fryzu z Sali Poselskiej na Wawelu.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w nowej ekspozycji znajduje się około 30 nie prezentowanych dotąd prac artysty; obok dzieł znanych, także nieznane, po konserwacji, jak również prace czasowo udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów. Muzeum zostanie otwarte dzięki pomocy Ministerstwa Kultury oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Muzeum Narodowe w Krakowie.
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w Kamienicy Szołayskich.
ul. Szczepańska 11, 31-011 Kraków
www.muzeum.krakow.pl



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.