AKTUALNOŚCI
SKRADZIONO OBRAZ DA VINCI
Paweł Giergoń    27.08.2003

27 sierpnia 2003 roku z zamku Drumlanrig w Szkocji skradziono obraz Madonny z Dzieciątkiem z ok.1500 roku przypisywany Leonardo Da Vinci. Obraz eksponowany był w ogólnie dostępnej sali zamkowej. Dwóch osobników rzekomo zwiedzających zamek obezwładniło pilnującą kolekcji strażniczkę i uciekło z bezcennym obrazem. Zamek Drumlanrig jest domem i własnością księcia Buccleuch, uchodzącego za jednego z najbogatszych ludzi w Szkocji. Skradziony obraz wg ekspertów został namalowany przez Leonardo Da Vinci pomiędzy 1500 a 1510 rokiem dla Florimanda Roberteta, ministra na dworze króla Francji Ludwika XII. Przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem trzymającym wrzeciono w kształcie krzyża - interpretowane jako symbol Ukrzyżowania Jezusa. Przez długie lata obraz był obiektem sporów co do jego autentyczności. Jeden z największych autorytetów w dziedzinie historii sztuki, były dyrektor National Gallery w Londynie, Sir Kenneth Clark pod koniec swego życia był przekonany, że elementy tła oraz postaci zostały namalowane ręką samego Mistrza. Podobną opinię wydał inny z ekspertów, również były dyrektor tej szacownej instytucji, Cecil Gould. Bardziej naukową ekspertyzę dotyczącą autentyczności dzieła przedstawiono w 1986 roku. Zespół naukowców z laboratorium National Gallery of Scotland pod kierunkiem profesora Martina Kempa przeprowadził szczegółowe badania elektro-spektrograficzne obrazu potwierdzające wcześniejsze opinie.

Brytyjski krytyk sztuki Brian Sewell szacuje wartość skradzionego dzieła na około 30 mln funtów szterlingów. Ponieważ sprzedaż obrazu nie wchodzi w rachubę, należy domniemywać, że kradzież została dokonana na konkretne zamówienie anonimowego kolekcjonera. Nie byłby to pierwszy w tym roku tego typu przypadek. W maju 2003 roku z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu skradziono szacowaną na 50 milionów euro, złotą solniczkę włoskiego rzeźbiarza i złotnika Benvenuto Celliniego z lat 1540-44. Do dziś nie udało się ustalić sprawców przestępstwa i miejsca przechowywania zabytku.

Kolekcja księcia Buccleuch na zamku Drumlanrig dostępna jest dla zwiedzających przez większą część roku i zawiera m.in. takie dzieła jak "Czytającą starą kobietę"(1654) Rembrandta czy "Portret Sir Nicholasa Carew" (1532-33) Hansa Holbeina Młodszego. Całość kolekcji szacowana jest na około 400 milionów funtów szterlingów.



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.