AKTUALNOŚCI
ADAM GARNEK - INTERAKTYWNA INSTALACJA
Paweł Giergoń    12.08.2013

Prace Adama Garnka, rzeźbiarza i autora instalacji, pokazywały instytucje sztuki w Polsce oraz na całym świecie, m.in. w Niemczech, Korei, Danii i na Węgrzech. W Kielcach premierowo zobaczymy nową, interaktywną instalację mobilną oraz serię niezwykłych rzeźb-maszyn. Ogromny obiekt z nierdzewnej stali poruszany przez wiatr stanie się częścią miejskiej przestrzeni. W jej uaktywnianiu będą mogli brać udział również widzowie, używając siły swoich mięśni. Struktura drobnych płytek, z których zbudowana zostanie rzeźba zareaguje na najsubtelniejszą zmianę. Odbijające się w nich światło wprowadzi dodatkowy, dynamiczny element. Oprócz głównej instalacji na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście prac z dotychczasowego dorobku twórcy, m.in. Maszyna do rysowania na piasku, Ekran, Pojazd teatralny. "Sztuka w przestrzeni miejskiej" to inicjatywa Tomasza Tworka, kolekcjonera sztuki, mecenasa kultury i właściciela firmy Dorbud S.A. - Wszystkie wystawy prezentowane na Placu Artystów zostały stworzone specjalnie dla tego miejsca, dążymy bowiem do tego, aby ich ekspozycja wpływała na polepszenie jakości przestrzeni, w której są prezentowane, jednocześnie ją nobilitując. Staram się tak dobierać artystów, aby ich sztuka tworzyła z przestrzenią miejską pewnego rodzaju symbiozę, z korzyścią dla obu stron. Sztuka, nie tracąc niczego ze swej wyjątkowości, ma szanse trafić do szerokiego grona odbiorców a przestrzeń miejska, dzięki prezentowanym dziełom, zyskuje nową tożsamość – opowiada o projekcie Tomasz Tworek.

Fascynacją Adama Garnka, podobnie jak futurystów, jest ruch i maszyna. Od dzieciństwa interesował się narzędziami i pojazdami rolniczymi, a do zabawy używał kawałków blachy oraz rurek, z których konstruował pierwsze obiekty. Z czasem dodawał do swoich dzieł coraz więcej interaktywnych elementów powołując do życia instalacje wymykające się racjonalnym opisom i jednoznacznym kwalifikacjom. - Często zastanawiam się czy ten rys irracjonalności w moim działaniu artystycznym nie jest pewnego rodzaju pierwiastkiem z Kielecczyzny. W mojej sztuce nie poruszam się w modnych trendach światowych, nie korzystam z nowoczesnych technologii – wszystko co eksploatuję w sobie zostało ukształtowane w młodości, jak mieszkałem w Kazimierzy Wielkiej i w tym sensie czuję się artystą z Kielecczyzny – mówi Adam Garnek.

Tegoroczna wystawa to piąta odsłona projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. W poprzednich latach w jego ramach swoje prace prezentowali m.in. Zbigniew Frączkiewicz, który wprowadził na kielecki rynek 21 żelaznych ludzi, Leon Tarasewicz z największą w swoim dorobku pracą, czy Ludwika Ogorzelec, która zrealizowała monumentalną instalację z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”. To nie jedyne działania z obszaru kultury i sztuki podejmowane przez Dorbud oraz Dorotę i Tomasza Tworków. Od kilku lat z ich inicjatywy powstaje też artystyczny kalendarz firmowy Dorbud S.A. Do tej pory prace do niego stworzyli m.in. Radek Szlaga, Grzegorz Drozd, Maurycy Gomulicki, czy Łódź Kaliska. Każdego roku mecenasi wspierają także liczne lokalne wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Adam Garnek, interaktywna instalacja, Plac Artystów, Kielce, od 6 września
redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.