AKTUALNOŚCI
WPRAW W RUCH „TURBINĘ” !
Paweł Giergoń    16.09.2013

6 września Plac Artystów w Kielcach wypełnił się interaktywnymi instalacjami Adama Garnka.  Podczas wieczornej uroczystości odbyła się inauguracja potężnej mobilnej rzeźby,  mierzącej 10 metrów długości i ważącej półtorej tony. Mobilna "Turbina" wykonana z szesnastu stalowych pierścieni o różnych wielkościach pokryta jest drobnymi metalowymi płytkami. - Poruszane przez ludzi pierścienie nabierają zawrotnej prędkości. Turbina staje się monochromatyczną smugą i generuje niecodzienne  dźwięki – mówi Adam Garnek, autor pracy. Otwarciu towarzyszył koncert gitarowy Piotra Resteckiego oraz performance Adama Garnka. Artysta stworzył na oczach widzów serię obrazów, m.in. na szkle, przy użyciu "Instrumentów wizualnych" - skomplikowanych maszynerii, które wykonał chcąc wyrazić w sztuce plastycznej emocje wypływające ze słuchania muzyki.

Podczas wernisażu wręczono order „Zasłużeni dla Kultury Polskiej” Dorocie i Tomaszowi Tworkom, kolekcjonerom sztuki i mecenasom kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił w uzasadnieniu wyróżnienia  wartości płynące z aktywności Państwa Tworków na rzecz integracji społecznej, wzbogacania oferty kulturalnej oraz przyczyniania się  Kielcom nowej tożsamości. Wszystkie wystawy prezentowane na Placu Artystów zostały stworzone specjalnie dla tego miejsca – opowiada o projekcie Tomasz Tworek, inicjator projektu "Sztuka w przestrzeni publicznej". - Turbina Adama Garnka oraz inne jego prace na Placu Artystów spowodują, że ta na co dzień spokojna przestrzeń  ożyje i nabierze  dynamicznego charakteru. - opowiada.

Zdolność do poruszania się to główna cecha rzeźb-maszynerii Adama Garnka. Ruch ten jest estetycznym zabiegiem i wyrazem upodobania artysty do mobilności. Abstrakcyjne dzieła Garnka powstają z różnych mechanicznych elementów i odpadów, takich jak sprężyny, łożyska czy metalowe ramy. Kielecka wystawa jest okazją do wypróbowania innych prac z dorobku twórcy - "Maszyny do rysowania na piasku", "Pojazdu teatralnego", czy "Ekranu". Prace artysty prezentowane były dotąd nie tylko w Polsce (m. in. podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie), ale także w Niemczech, Korei, Danii oraz na Węgrzech i wszędzie spotykały się z ogromnym zainteresowaniem.

Wrześniowa wystawa to już piąta odsłona projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. W poprzednich latach Zbigniew Frączkiewicz wprowadził na kielecki rynek 21 żelaznych ludzi, Jerzy Kędziora zaprezentował rzeźby balansujące, Leon Tarasewicz największą w swoim dorobku pracę, a Ludwika Ogorzelec, zrealizowała instalację z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”.

Adam Garnek, interaktywna instalacja Turbina, Plac Artystów, Kielce, od 07.09.2013 do 15.10.2013
redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.