AKTUALNOŚCI
AMBASADOROWIE SZTUKI
Paweł Giergoń    04.11.2013

Związek Polskich Artystów Plastyków jest największym w kraju stowarzyszeniem twórców, założonym w 1911 r. w Krakowie. Zrzesza ponad 7.000 artystów sztuk wizualnych o specjalnościach: malarstwo, grafika, rzeźba, medalierstwo, ceramika, szkło, witraż, tkanina, wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, mebel, scenografia, konserwacja dzieł sztuki, wystawiennictwo, itp. Do ZPAP przyjmowani są absolwenci akademii sztuk pięknych i innych szkół wyższych kształcących w kierunkach plastycznych. Raz na trzy lata odbywa się akcja przyjęć osób na podstawie dowodów twórczej działalności.

Najnowszym przedsięwzięciem ZPAP jest wystawa "Ambasadorowie Sztuki". To wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Udział w wystawie biorą artyści z różnych państw Europy oraz artyści ze wszystkich Okręgów Związku Polskich Artystów Plastyków - jednej z najstarszej tego typu organizacji na świecie.

Prezentacja obejmuje wszelkie dyscypliny twórczości: od malarstwa, rzeźby, grafiki po nowe media sztuki. Obejmującą około 80 prac ekspozycję będzie można oglądać przez trzy tygodnie w dniach 4 - 25 listopada 2013 r. w galeriach budynku Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, przy ul. Mazowieckiej 11a w Warszawie. Wystawie towarzyszy katalog, którego szata graficzna nawiązuje do charakteru prezentowanej wystawy. Inspiracją był obraz Holbeina "Ambasadorowie", w którym symbolika jest złożona, a sama anamorfoza dużo mówi o naszych czasach, jak i o każdym z osobna.

Celem wystawy jest ukazanie prac wybitnych artystów, z dużym dorobkiem artystycznym z różnych części Europy oraz wykłady na temat funkcjonowania sztuki w poszczególnych krajach i mechanizmach współczesnego art world’u z udziałem zaproszonych gości. Wystawa jest bardzo prestiżowa, ukazująca dokonania artystów, którzy swoją twórczością artystyczną na trwale zapisali się w kulturze Europy. Sztuka prezentowanych artystów na wystawie Ambasadorowie Sztuki ma przybliżyć warszawskim odbiorcom nie tylko przesłanie poszczególnego artysty, ale również ideę zaprezentowania sztuki wspólnie ze znakomitymi artystami z innych krajów, (tj. Austrii, Łotwy, Italii, Szwecji, Francji, Białorusi, Bułgarii, Niemiec, Węgier) w celu podkreślenia, iż sztuka może tylko łączyć, nigdy dzielić. Ukazanie różnorodnej sztuki w różnych aspektach podkreśla, że nawet tak wielkie indywidualności, jakimi są artyści prezentujący swoje dzieła na wystawie mogą wspólnie przekazać ponadczasowe wartości, które są niezaprzeczalnym nośnikiem rozwoju ludzkości.

Kuratorami wystawy Ambasadorowie Sztuki będą: prezes ZPAP, prof. Jacek Kucaba oraz wiceprezes ZPAP Ryszard Kowalewski.

04.11.2013 - 25.11.2013

Galeria DAP Okręgu Warszawskiego ZPAP
ul. Mazowiecka 11a w Warszawie
redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.