AKTUALNOŚCI
BIENNALE MŁODEJ SZTUKI EUROPEJSKIEJ - SUPERMARKET SZTUKI V/1 POD TYTUŁEM "TOLERUJ MNIE!"
Paweł Giergoń    02.02.2005

Fundacja Supermarket Sztuki organizuje w Warszawie pierwszą edycję Biennale Młodej Sztuki Europejskiej - SUPERMARKET SZTUKI V/1 pod tytułem "Toleruj mnie!". W zamierzeniu organizatorów impreza ta ma stać się ważnym wydarzeniem artystycznym na scenie młodej sztuki współczesnej Europy. Organizatorzy pragną stworzyć forum spotkań, swobodnej wymiany poglądów, przepływu idei pomiędzy artystami, kuratorami i krytykami sztuki z krajów europejskich. W organizacji przedsięwzięcia uczestniczą: Fundacja Supermarket Sztuki, Okręg Warszawki ZPAP, Galeria PROGRAM, Galeria Klimy Bocheńskiej. Ideę Biennale aktywnie wspiera CSW Zamek Ujazdowski współuczestnicząc w organizacji konferencji towarzyszącej wystawie. Do wzięcia udziału w wystawie organizatorzy chcieliby zaprosić ok. 50 artystów wybranych przez międzynarodowe jury (znanych krytyków i kuratów). Zgłoszenia od artystów (w wieku do 35 roku życia) będą przyjmowane do 5 maja 2005. Biennale odbędzie się w trzech warszawskich galeriach: Galeria DAP, Galeria PROGRAM, Galeria Klimy Bocheńskiej w Fabryce Trzciny w dniach 20 października - 27 listopada 2005.

Supermarket Sztuki promuje młodych artystów i popularyzuje sztukę współczesną. Od 2000 roku zorganizowano cztery ogólnopolskie edycje projektu, piąta edycja w 2005 r. jest pierwszą ogólnoeuropejską. Pragniemy rozwijać i poszerzać przestrzeń sztuki współczesnej. Tworzymy forum prezentacji najciekawszych osiągnięć młodych twórców oraz spotkań artystów, krytyków, kuratorów, dziennikarzy i szeroko rozumianej publiczności. Celem Biennale Supermarket Sztuki V/1 jest zaprezentowanie dzieł młodych artystów, zdynamizowanie wymiany idei pomiędzy Polską i innymi krajami Europy oraz konfrontacja sztuki z wielu kręgów i środowisk artystycznych. Pierwsze Europejskie Biennale Supermarket Sztuki odbędzie się pod hasłem "Toleruj mnie!". Zwraca ono uwagę na inność, potrzebę wzajemnego poznawania i tolerancji. Biennale będzie próbą postawienia pytań o tolerancję i jej ograniczenia również w szerszym kontekście kultury globalnej.

Supermarket Sztuki jest nazwą projektu Agnieszki Żechowskiej realizowanego od 2000 roku w Galerii DAP OW ZPAP w Warszawie. Chodziło wówczas o uchwycenie kontekstu sztuki i kultury konsumpcyjnej. Kolejne edycje projektu stawiały pytania dotyczące wybranych aspektów doświadczenia społecznego i ich funkcjonowania w sztuce. Z drugiej strony tematy wystaw były efektem obserwacji tego, co tworzą młodzi artyści. Kolejne prezentacje miały tytuły: "Wybór należy do Ciebie" (2001), "Ludzie i przedmioty" (2002), "Globalne zauroczenie" (2003), "Toleruj mnie!" (2005). Ambicją organizatorów było stworzenie ważnego i rozwijającego się przeglądu sztuki młodych artystów w Warszawie, zainteresowanie projektem artystów, kuratorów i krytyków, media oraz publiczność.

Nazwa Supermarket Sztuki jest przewrotna: zwraca uwagę na sztukę jako ważną część kultury, a jednocześnie przeciwstawia ją wzniosłości, powierzchownemu prestiżowi, które często są barierą w relacji wobec sztuki. Brak wzniosłości nie odnosi się do prezentowanych dzieł, chodzi o postawę wobec sztuki współczesnej. Odwracanie pojęć, nadawanie im nowych znaczeń, dewaluowanie ich, jest częstym zjawiskiem w kulturze popularnej. Miejsca komercyjne takie jak centra handlowe, supermarkety a nawet małe sklepy wciąż nadają sobie nazwę galeria (np. Galeria Centrum, Galeria Chleba, Galeria Lamp itp.). W ogólnym upojeniu i wyścigu o powierzchowny prestiż Supermarket Sztuki miał intrygować zniżeniem miejsca sztuki do poziomu sklepu. Nazwa projektu przede wszyskim adresowana jest do szerokiego grona odbiorców - uczestników masowej kultury. Ma ona w zamierzeniu angażować do indywidualnej refleksji. Chodzi o to, by sztukę oceniać na własny użytek jak produkty do codziennej konsumpcji, bez nimbu niezwykłości. Inaczej jest w strategiach sprzedaży rzeczywistych produktów konsumpcyjnych, które mają "zaspakajać" jakieś "wysublimowane" pragnienia ludzkie. Nazwa Supermarket Sztuki jest otwarta, nie zdefiniowana do końca. Ostateczna definicja pojęcia jest uzależniona od rozwoju idei projektu.

Głównym celem projektu jest skuteczne promowanie młodych artystów i popularyzowanie sztuki współczesnej. Projekt ma charakter dynamiczny i zmienia się wraz z kolejnymi edycjami, zgodnie z kryteriami, które wyznaczają kierunek działania. Są to:

  • niezależność, podejmowanie ryzyka i przełamywanie uprzedzeń
  • konsultacje i współpraca z wysokiej klasy specjalistami: kuratorami i krytykami
  • określanie adresatów - tworzenie baz danych
  • współpraca z mediami
  • współpraca z instytucjami, organizacjami komercyjnymi i non-profit
  • kompleksowość - organizowanie imprez towarzyszących (np. konferencje, dyskusje, prezentacje, pokazy)
  • stały rozwój przedsięwzięcia

W organizacji Biennale uczestniczą: Fundacja Supermarket Sztuki, Okręg Warszawki ZPAP, Galeria PROGRAM, Galeria Klimy Bocheńskiej. Ideę Biennale aktywnie wspiera CSW Zamek Ujazdowski współuczestnicząc w organizacji konferencji towarzyszącej wystawie. Prace prezentowane będą w trzech warszawskich galeriach: Galeria DAP (ul. Mazowiecka 11a), Galeria PROGRAM (Al. Gen. Andersa 20), Galeria Klimy Bocheńskiej (Fabryka Trzciny, ul. Otwocka 14) w dniach 20 października - 27 listopada 2005.

Więcej na stronie organizatora: www.supermarketsztuki.art.pl



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.