AKTUALNOŚCI
FESTIWAL KOLONII ARTYSTYCZNYCH W KAZIMIERZU DOLNYM
Paweł Giergoń    10.09.2014

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wraz z Kazimierską Konfraternią Sztuki - Kolonią Artystyczną oraz pozostałymi partnerami zapraszają na Festiwal Kolonii Artystycznych. Bogaty program Festiwalu realizowany będzie w Kazimierzu Dolnym i Mięćmierzu w dn. 11-14 września 2014 r. Festiwal odbywa się w ramach 2. Europäische Kunst– und Filmbiennale.

W Kazimierzu festiwali nie brakuje, ale Festiwal Kolonii Artystycznym jest pośród nich wydarzeniem nowym, także przez odniesienie do tożsamości miasta. Po raz pierwszy problematyka kolonii artystycznych zostanie przedstawiona w tak wielu płaszczyznach i wymiarach. Jednym z ważniejszych jest nawiązana rok temu współpraca z Worpswede, niegdyś i dziś najbardziej znaną kolonią artystyczną w Niemczech.  Powstały dzięki temu Festiwal zwróci uwagę na ten zapomniany, wręcz nieobecny w polskiej historii sztuki i kultury fenomen kulturowy, jakim były europejskie kolonie artystyczne. A wśród nich Kazimierz Dolny. Festiwal odbywa się pod auspicjami Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt, do której należą Worpswede i Kazimierz Dolny (od 2000 r.).

Na program Festiwalu składają się wystawy (w tym pierwsza w Polsce wystawa dzieł największych mistrzów kolonii z Worpswede: Otto Modersohna, Fritza Mackensena, Fritza Overbecka i Pauli Modersohn-Becker), a także twórców współczesnych z Worpswede, Kazimierza, Szklarskiej Poręby, Zakopanego i – co ważne – odradzającej się kolonii w Krzemieńcu.  Będą też filmy o tematyce związanej z koloniami, wykłady i debaty poświęcone tej problematyce. Wystąpi również teatr „Klinika Lalek”, związany od lat z kolonią artystów w Karkonoszach. Bogaty program Festiwalu pozwoli spojrzeć na zjawisko, jakim były kolonie z bardzo wielu punktów widzenia.

Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpi w czwartek, 11 września, o godz. 17:00 w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego. Uświetni je udostępnienie publiczności wystawy czasowej pt. „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Współcześni Artyści Kolonii Artystycznych w Worpswede, Kazimierzu Dolnym, Szklarskiej Porębie, Zakopanem i Krzemieńcu”.

Organizatorzy Festiwalu:

Urząd Miasta i Gminy w Kazimierzu Dolnym
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna
Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
Towarzystwo Przyjaciół m. Kazimierza Dolnego
Gmina Worpswede
Instytut Wilhelma Fraengera w Berlinie

Więcej: www.mnkd.pl
redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.