AKTUALNOŚCI
FORMA - FESTIWAL SZTUK IM. WOJCIECHA ZAMECZNIKA
Paweł Giergoń    07.12.2015

Karolina Breguła, Anna Orłowska, Błażej Pindor, Jędrzej Sokołowski, Beza Projekt, Państwo Ebertowie, Pani Jurek, Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel, Mirella von Chrupek, Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis (Centrala), Jacek Papis, Antoni Pawlicki, Anna Smołowik; warsztaty dla dzieci: Gimnastyka grafika i rodzinne próby, pierwsza polska publikacja o twórczości Zamecznika "Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie".

Grafik, fotograf, projektant, autor scenografii, okładek płyt i plakatów, filmów animowanych, hobbystycznie - muzyk. Wojciech Zamecznik - jeden z najciekawszych powojennych twórców jest patronem pierwszej edycji festiwalu FORMA. Młodzi polscy artyści przygotowali prace inspirowane działaniami mistrza: instalacje na warszawskich dworcach PKP, nowe projekty witryn sklepowych i spektakl teatralny. Festiwal Forma odbędzie się między 11 a 29 grudnia w Warszawie.

Wojciech Zamecznik to jeden z najbardziej wszechstronnych polskich artystów. Tworzył zaledwie 20 lat, wystawiał swoje prace na całym świecie. Zamecznik znany jest głównie z plakatów filmowych, m.in. do "Pociągu" i "Celulozy" Kawalerowicza, za które został nagrodzony na wystawach w Paryżu czy Saõ Paulo. Wykorzystywał eksperymentalne techniki, często przetwarzając fotografię. Artysta zajmował się także grafiką użytkową i typografią (jest autorem znaku graficznego programu "Pegaz" i Wydawnictwa Arkady), wystawiennictwem i projektowaniem wnętrz, scenografią dla Teatru Małego w Warszawie, fotografią, projektowaniem książek, a także filmem animowanym (współpracował m.in. z Lenicą) i amatorsko muzyką. Zostawił po sobie bogaty dorobek. Wielość form, mediów i tematów  podejmowanych przez Zamecznika, a także sama postać artysty są inspiracją dla twórców zaproszonych do udziału w festiwalu Forma.

Festiwal, zorganizowany w czasie gorączki świątecznych zakupów, zaplanowany jest jako cykl wydarzeń, które można zobaczyć przy okazji, bez konieczności wyprawiania się do galerii. Dlatego też prace twórców często nie mają tradycyjnej formy wystawienniczej. W programie festiwalu są cztery wystawy na warszawskich dworcach PKP, projekty ośmiu witryn sklepowych, spektakl teatralny, warsztaty dla dzieci oraz publikacja  - zapowiedź styczniowej wystawy Zamecznika w Zachęcie.

Na dworcach PKP Śródmieście, Powiśle i Stadion - miejscach powstałych w latach 60., a więc czasie największej świetności Zamecznika - zaprezentowane zostaną zdjęcia, filmy i instalacje stworzone, specjalnie na festiwal, przez Karolinę Bregułę, Annę Orłowską, Błażeja Pindora i Jędrzeja Sokołowskiego. Artyści w różnoraki sposób nawiążą do twórczości Zamecznika. Karolina Breguła przywoła jego najbardziej charakterystyczne fotografie świetlne, a Jędrzej Sokołowski, podobnie jak patron festiwalu, przyjrzy się swojemu najbliższemu sąsiedztwu.

Artyści przygotują także projekty witryn sklepowych. W ten sposób organizatorzy festiwalu nawiązują  do zapomnianej sztuki dekoracji okien wystawowych, która za czasów aktywności Wojciecha Zamecznika stała na wyjątkowo wysokim poziomie. Beza Projekt,  Państwo Ebert, Pani Jurek, Maja Certowicz, Emilia Obrzut, Wiktoria Szawiel, Mirella von Chrupek, Małgorzata Kuciewicz & Simone De Iacobis przygotują witryny małych sklepów: rybnego, księgarni, pasmanterii. Odbiorcy wybiorą najlepszy projekt z tych zaprezentowanych na Muranowie, Saskiej Kępie, Mokotowie i Śródmieściu.

Spektakl teatralny w reżyserii Jacka Papisa inspirowany jest filmem "Pociąg" J. Kawalerowicza, do którego Zamecznik stworzył jeden ze swoich najbardziej znanych plakatów. Będzie to sztuka z pogranicza wideo-teatru, wykorzystująca awangardowe podejście do scenografii, projekcje filmowe i pokazy zdjęć Zamecznika oraz technikę video-mappingu. W rolach głównych zagra Anna Smołowik i Antoni Pawlicki.

W programie festiwalu pojawią się także bezpłatne warsztaty dla dzieci i rodzin, podczas których to maluchy staną się projektantami. Wystawom na dworcach towarzyszą dwa oprowadzania - także dla osób z dysfunkcją wzroku i problemami słuchowymi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej o festiwalu i zapisach na wydarzenia: www.forma.faf.org.pl
redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.