AKTUALNOŚCI
KOLOR I BLASK. CERAMIKA ARCHITEKTONICZNA ORAZ MOZAIKI W KRAKOWIE I MAŁOPOLSCE PO 1945 ROKU.
Paweł Giergoń    05.01.2016

Autorka książki, Bożena Kostuch jest historykiem sztuki, kustoszem w Muzeum Narodowym w Krakowie i czołową polską badaczką zjawiska ceramiki w sztuce. W swojej imponującej pracy opisała i usystematyzowała kilkaset kompozycji, które można oglądać w 32 miejscowościach Małopolski, w tym w Krakowie, Tarnowie, Krynicy, Starym i Nowym Sączu oraz Zakopanem. Poświęciła temu zadaniu kilka lat pracy, zarówno prowadząc gruntowne badania w terenie, jak i szperając w archiwach. W rezultacie powstał album, który nie tylko porządkuje wiedzę o pięknych i wracających do łask detalach architektury, ale równie dobrze może pełnić rolę przewodnika szlakiem szklanych i ceramicznych cudów Małopolski.

W monografii przedstawione zostały mozaiki i dekoracje wykonane w latach 1950-1993 z ceramiki, a także ze szkła oraz materiałów eksperymentalnych. Składające się z kilku części opracowanie ma walory przewodnika po opisywanych miejscach i ich historii, albumu ukazującego dekoracyjne walory mozaik i ceramiki oraz stanowiącego ich dokumentację, jest zarazem publikacją naukową, systematyzującą i poszerzającą wiedzę na temat powojennej plastyki w architekturze regionu.

Publikacja pomyślana jest także jako głos w dyskusji na temat roli i wartości tego typu kompozycji oraz konieczności ich ochrony. Książka jest więc adresowana do szerokiego grona odbiorców. Z pewnością zainteresuje nie tylko osoby zajmujące się historią sztuki i architektury oraz służby konserwatorskie, lecz także mieszkańców poszczególnych miejscowości, lokalne władze i turystów, oraz coraz liczniejszych miłośników ceramiki i mozaik. Zaletą wydawnictwa jest kilkaset pięknych fotografii istniejących dekoracji oraz unikatowe zdjęcia archiwalne tych, które uległy zniszczeniu.

"Może to naiwne życzenie, ale bylibyśmy szczęśliwi, gdyby niniejsza monografia sprawiła, że pomysł usunięcia choćby jednej dekoracji architektonicznej w Małopolsce poprzedzony zostanie refleksją..."  - napisała we wstępie do książki Bożena Kostuch.

Wydawca: Muzeum Narodowe w Krakowie
Rok wydania: 2015
Objętość: 546 s.
Ilustracje: kolorowe
Tekst: polski, streszczenie angielskie
ISBN 978-83-7581-202-2

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na spotkanie promujące książkę Bożeny Kostuch „Kolor i blask”, które odbędzie się 14 stycznia 2016 roku o godz. 12.30 w Kinie Kijów przy al. Zygmunta Krasińskiego 34 w Krakowie.
redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.