AKTUALNOŚCI
DOSKONAŁY WZÓR, POLSKI DESIGN
Paweł Giergoń    13.05.2004

Doskonały wzór, polski design! Maciej Jurkowski przebojem zdobywa uznanie w licznych konkursach i wystawach europejskich. Jest uczestnikiem inicjatywy "Crossroads for Ideas" organizowanej przez Rząd Brytyjski, wystawia prace na trwającym właśnie w Berlinie festiwalu International Designfestival "DesigneMai" prezentującym najlepsze prace młodych projektantów z krajów wstępujących do Unii, a kolejne projekty zostały zakwalifikowane do wystawy w Saint-Etienne International Design Biennale, gdzie wystawiane są najciekawsze projekty sztuki użytkowej i wzornictwa przemysłowego wybrane spośród prac najlepszych artystów z ponad 100 krajów na całym świecie.

Designer, architekt, inżynier, wynalazca oraz projektant mody to najważniejsze dziedziny jego aktywności, co wcale nie znaczy, że lista ta na stałe jest zamknięta. "Nie ma praktycznie takiego projektu, którego nie podjąłbym się realizować" - mówi Jurkowski. Ukończył z wyróżnieniem renomowane Liceum Plastyczne im. Kenara w Zakopanem, jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (dyplom z wyróżnieniem). Od kilkunastu lat zajmuje się designem i architekturą. Z ważniejszych projektów architektonicznych można wymienić realizację budynku biurowo-mieszkalnego "Monolit Szary" w Krakowie, który zdobył nominacje do nagrody SARP w 2003r., czy projekt modernizacyjny budynku głównej siedziby "House of colours" w Krakowie. Zwycięstwa w dwóch przedstawionych projektach to owoc pracy w jednym z najbardziej renomowanych biur architektonicznych w Niemczech - Henn Architekten Ingenieure prof. Waltera Henna w Monachium, gdzie Jurkowski pracował na początku swej kariery.

Aktywność na płaszczyźnie architektury stanowiła jednak wstęp do prawdziwej życiowej pasji Jurkowskiego - sztuki użytkowej. "Architektura jest jakąś formą design'u, ale jest pracą zespołową, wieloetapową i na każdym etapie dopuszczalne są korekty, poprawki wynikające z woli inwestora. Tak naprawdę to on i budżet jakim dysponuje decyduje jak wyglądać będzie projekt ostatecznie. W sztuce użytkowej, wzornictwie przemysłowym sprawa może wyglądać inaczej. Moje prace to indywidualna, skończona kreacja, która może się podobać lub nie, ale tak jak namalowanego i podarowanego obrazu, tak przedstawianego projektu się nie zmienia" - mówi Jurkowski.

Prace Jurkowskiego zostały zauważone i docenione na międzynarodowych wystawach sztuki użytkowej i wzornictwa przemysłowego Kreacja Jurkowskiego w zakresie wzornictwa nie uznaje granic. Jest znany publiczności międzynarodowych wystaw, uznawany za jednego z najbardziej obiecujących europejskich projektantów młodego pokolenia. Dorobek Jurkowskiego stanowi kilkadziesiąt autorskich projektów mebli, przedmiotów codziennego użytku nagradzanych na międzynarodowych konkursach wzornictwa przemysłowego. Jurkowski jest również autorem innowacyjnych, chronionych patentem wynalazków. Jurkowski projektuje także lampy, zestawy do kawy i herbaty, okulary, wieszaki a ostatnio nawet... garnitury. "Jeszcze wszystkiego nie wymyślono dlatego warto poszukiwać nowych form dla przedmiotów codziennego użytku." - mówi Jurkowski.

W zaprojektowanym przez siebie garniturze wystąpił na przyjęciu i spotkaniu z Tony Blairem w Londynie, które było rozpoczęciem inicjatywy "Crossroads for ideas". Garnitur wzbudził żywe zainteresowanie wśród uczestników spotkania. Połączenie oryginalności rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego kroju spowodowały, iż traktowany był jako przedstawiciel mody, mimo, iż reprezentował tam Polskę jako... designer. "Croosroads for ideas" to największa inicjatywa brytyjska w Europie środkowo-wschodniej w ostatnich kilku latach (inicjatywa "Crossroads for ideas" w Polsce posługuje się nazwą: "podzielmy się pomysłami".) "W ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy będziemy starali się zbliżyć do siebie młodych ludzi z Wielkiej Brytanii oraz ośmiu krajów Europy środkowo-wschodniej. Jestem pewien, że inicjatywa Crossroads for ideas ożywi wymianę pomysłów, umiejętności i doświadczeń oraz przyczyni się do nawiązania trwałych kontaktów i partnerskich stosunków pomiędzy naszymi krajami" - mówił Tony Blair na przyjęciu z okazji inauguracji inicjatywy w dniu 28 kwietnia w Londynie. Na przyjęciu obecnych było ponad trzystu znakomitych gości, w tym blisko 70 młodych talentów, tzw. rising stars, z Europy środkowo-wschodniej. Reprezentantem polskiego design'u był Jurkowski.

W Berlinie w ramach wystawy DesigneMai prezentowana była innowacyjna konewka do kaktusów KAKTU. Spotkania ze sławami niemieckiego design'u Hermanem Weizenggerem i Wernerem Aisslingerem, wywiady telewizyjne udzielone stacjom Kobalt Kamer i Kultur Check potwierdzają zainteresowanie jakim cieszą się projekty Jurkowskiego prezentowane na różnego rodzaju wystawach. "Chcę wystawiać prace w galeriach nie tylko europejskich, ale i na całym świecie. Pragnę by ludzie posiadali przedmioty wyjątkowe i takie projektuje. W Polsce jest zwyczaj kupowania w Ikea i supermarketach meblowych, jedynym przejawem zainteresowania sztuką jest kupowanie obrazów, ja chcę zainteresować odbiorców przedmiotami." - mówił Jurkowski w wywiadach w Niemczech. Udział w Saint-Etienne International Design Biennale to kolejny sukces Jurkowskiego. Biennale prezentuje najciekawsze prace sztuki użytkowej i wzornictwa przemysłowego wybrane spośród prac najlepszych artystów z ponad 100 krajów na całym świecie. Corocznie wystawę - obsługiwaną przez 180 dziennikarzy z całego świata - odwiedza blisko 150 tys. widzów. Po Biennale w 2002 r. paryski Liberation napisał: "To był wielki estetyczny szok!". Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 06.11.2004 - 14.11.2004.



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.