AKTUALNOŚCI
SURVIVAL 2007 - PRZEGLĄD MŁODEJ SZTUKI W EKSTREMALNYCH WARUNKACH
Paweł Giergoń    17.04.2007

Przegląd Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL to przedsięwzięcie artystyczne realizowane w przestrzeniach wychodzących poza tradycyjne instytucje wystawiennicze, nastawione na maksimum konfrontacji z widzem. SURVIVAL jest jednym z najciekawszych wydarzeń w Polsce prezentujących prace współczesnych artystów. Tegoroczna, piąta edycja, odbędzie się w dniach 25-27 maja we Wrocławiu.

SURVIVAL jest wspólnym działaniem artystów stawiających na entuzjazm i nieograniczoną swobodę twórczą. Forma Przeglądu stanowi odpowiedź na istniejący w Polsce problem niezrozumienia współczesnej sztuki. Na potrzeby Przeglądu wybierane są budynki, kompleksy zabudowań oraz hale, które znajdują się w pobliżu głównych centrów wydarzeń, tworząc ich tło, a także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta. Specyfika tych miejsc jest wykorzystywana w szczególności przez artystów tworzących realizacje z gatunku: instalacja, environment, performance, video.

Przestrzenią artystycznych działań Przeglądu będzie w tym roku Plac Teatralny we Wrocławiu oraz jego bezpośrednie otoczenie. Działania i prace artystów umieszczone zostaną m. in. w budynkach Wrocławskiego Centrum SPA przy ul. Teatralnej, w Parku Mikołaja Kopernika, w Teatrze Lalek, w Mediatece, w Kamienicy Zaksów, w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych "Asesor", w Operze Dolnośląskiej, w Hotelu Monopol.

Zamierzeniem organizatorów jest nawiązanie do podobnych przedsięwzięć organizowanych w Berlinie czy Amsterdamie, które to - w czasie kilku dni trwania - zamieniają przestrzeń miejską (ulice, place, budynki) i tworzą specyficzne "dzielnice sztuki". Dzięki specjalnej mapie widz/odbiorca odkrywa rozmieszczone w tej przestrzeni artystyczne realizacje.

Głównymi organizatorami Przeglądu SURVIVAL są: Galeria "!Sputnik" oraz ART TRANSPARENT - fundacja tworzona przez pracowników, absolwentów i studentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej. Fundacja stawia sobie za główny cel propagowanie nowych zjawisk w kulturze i sztuce. Zadaniem ART TRANSPARENT jest wspieranie twórczości młodych artystów i naukowców, a zwłaszcza tych spośród ich działań, które włączają nowoczesne media i sposoby efektywnej komunikacji, przyczyniając się w ten sposób do sformułowania płaszczyzny porozumienia między twórcą i widzem, komunikującym i adresatem wypowiedzi.

Pierwsza edycja SURVIVALU miała miejsce w 2003 roku i realizowana była w opuszczonej kamienicy na terenie byłego garnizonu Armii Radzieckiej przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Festiwalowi przyświecała wówczas idea realizowania wspólnego, w pełni demokratycznego działania poza murami Akademii Sztuk Pięknych. W tej, zupełnie nowej dla nich sytuacji, artyści zyskali szersze możliwości działania i wypowiedzi. Była to pierwsza spontaniczna próba zaistnienia we Wrocławiu nowej wspólnoty artystycznej niezależnej od instytucjonalnych struktur i uwarunkowań.

W ramach drugiej edycji SURVIVALU, w 2004 roku, artyści zajęli pustostan przy ul. Koszarowej. Zdobyty rozgłos i sukces poprzedniego wydarzenia przyciągnął dwukrotnie większą liczbę uczestników i widzów. Organizatorem była wirtualna Galeria !Sputnik, stworzona przez Przemka Pintala i Michała Bieńka.

SURVIVAL 3 (2005 r.) odbył się w obiektach Browaru Mieszczańskiego. Specyfika tego miejsca miała wpływ na charakter realizacji i techniki wykonawcze. Pojawił się blok pokazów video, zrealizowano kilka video-instalacji i powiększyła się ilość działań interaktywnych. W Przeglądzie udział wzięło ponad 70 artystów z sześciu krajów Unii Europejskiej. Stary Browar przekształcił się w centrum sztuki współczesnej, miejsce wymiany poglądów, poszukiwania wartości i sensów. Realizacja Przeglądu w Browarze okazała się ważnym etapem w ewolucji założeń SURVIVALU. Przestrzeń nosząca wyraźne ślady przeszłości i przemysłowego przeznaczenia, a równocześnie wykorzystana także do eksponowania i promocji działań twórczych, określiła możliwy kierunek rozwoju Przeglądu, który miał się od tej pory stać bodźcem do wymiany opinii na temat przeznaczenia i wykorzystania przestrzeni publicznej.

Kolejnym wyjątkowym miejscem zorganizowanej w 2006 r. czwartej edycji SURVIVALU był Dworzec Główny we Wrocławiu. Przestrzeń dworca stanowiła dla organizatorów idealne warunki, przede wszystkim dzięki swemu szczególnemu charakterowi - otwartej, publicznej przestrzeni, w której możliwa jest konfrontacja z widzem na ogromną skalę, także z widzem na co dzień sztuką nie zainteresowanym. Eksponaty rozłożone były w wielu miejscach Dworca Głównego, co powodowało, że podróżni czy przechodnie nie mogli nie dostrzec wystawionych prac. Odbiorcy reagowali zaskoczeniem i spontanicznie wyrażali swoje reakcje, a wielu z nich kontakt ze sztuką zmusił do refleksji i stał się chwilowym przerwaniem monotonii codzienności.

Nazwa Przeglądu jest nieprzypadkowa - SURVIVAL przywołuje skojarzenie ze sztuką przetrwania. Artyści prezentujący swoje prace w nieznanej wcześniej przestrzeni, poddani są bezpośredniej konfrontacji z widzami. Sztuka prezentowana w przestrzeni publicznej jest narażona na ataki, również na przypadkowe i złośliwe komentarze przechodniów. Dla organizatorów istotę SURVIVALU stanowią dialog i aktywność - uczestników i widzów. SURVIVAL można także rozumieć jako zaproszenie do myślenia o sztuce współczesnej - analizowania jej w kategoriach języka, wypowiedzi, komentarza. Pozostawia to wiele miejsca na improwizację, ugruntowanie lub zmianę własnych przekonań, każe stawiać ciągłe pytania o sens sztuki, daje szansę sprawdzenia jej nośności, komunikatywności, znaczenia itp. Przegląd SURVIVAL to także ogromna możliwość dotarcia młodej sztuki do osób, które nie znają i nie mają dostępu do współczesnej twórczości.

Dodatkowe informacje na temat Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL można znaleźć na stronie: www.survival.art.pl



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.