AKTUALNOŚCI
OGRÓD JÓZEFA MEHOFFERA
Paweł Giergoń    24.05.2004

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Ogrodu Józefa Mehoffera - nowej przestrzeni kulturalnej Krakowa. Uroczystego otwarcia zabytkowego Ogrodu, zrekonstruowanego po niemal sześćdziesięciu latach dokonał 20 maja 2004 roku, Ryszard Mikliński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Generalny Konserwator Zabytków.

Ogród Józefa Mehoffera
Piękno ogrodów oraz ich bogata i wieloznaczna symbolika urzekły twórców Młodej Polski. W wypadku Józefa Mehoffera (1869-1946), jednego z najwybitniejszych malarzy tamtej epoki, autora znakomitych witraży, polichromii, obrazów i grafik, wyrazem tej fascynacji jest z jednej strony jego twórczość malarska, a zwłaszcza ów zachwycający i tajemniczy "Dziwny ogród" (1902-1903), z drugiej zaś jego dwie realizacje ogrodowe. Pierwszy z zaprojektowanych przez Mehoffera ogrodów powstał tuż po roku 1907 w Jankówce koło Wieliczki. Mehoffer nabył tam wówczas stary alkierzowy dwór malowniczo usytuowany na wyniosłym południowym stoku, z widokiem na szeroką dolinę oraz łańcuchy Beskidów i Tatr. Przed dworem, na stoku, rozpostarł rozległy i piękny ogród kwiatowy z rabatami i klombami o przemyślanej kolorystyce, wśród których przebiegały wysypane piaskiem ścieżki oraz schodki pomiędzy uskokami tarasów. Prawdziwy "kwietny zalew" toczył się od ścian dworu aż ku znajdującym się dużo poniżej dworskim sadom - staremu i nowo zasadzonemu wiśniowemu. Dwór rozbrzmiewał muzyką, kwitło tam życie artystyczne i towarzyskie. O urodzie tego miejsca niech świadczą słowa redaktora "Chimery", Zenona Przesmyckiego Miriama, który w roku 1908 listownie zapytywał: "Co słychać w Jankówce, którą zawsze wspominam jak baśń zaczarowaną? Czy zawsze taka widziadlanie piękna?". Jankówkę zachowali Mehofferowie do roku 1917.

Ogród przy krakowskiej siedzibie malarza przy ulicy Krupniczej 26 (o powierzchni 16 arów) powstał wiele lat później i w całkowicie odmiennych warunkach: w otoczeniu wysokiej, miejskiej zabudowy, stanowił jednakże kontynuację tych samych co wcześniejszy upodobań i zamiłowań. W innej postaci istniał w tym miejscu już w czasach, kiedy właścicielem domu był Józef Szujski; później uległ zniszczeniu. Mehoffer posesję tę nabył w roku 1932. Z równą troską, co o gruntownie remontowany dom, zadbał także i o ogród. Od sąsiedniej dużej kamienicy oddzielił go parawanem zieleni, wytyczył alejki, rabaty, warzywnik etc. Dosyć znaczną, centralną część zaplanował jako parter ujęty z trzech stron drzewkami owocowymi i otwarty w stronę domu. Zadbał też, by ogród ten - wspominany później jako pełen słońca, drzew i kwiatów - dostępny był wprost z salonu i przy ładnej pogodzie mógł służyć gospodarzom i ich gościom.

Od roku 1996 dom przy ulicy Krupniczej 26, po remontach i urządzeniu wnętrz, dostępny jest dla publiczności jako dom-muzeum artysty pod nazwą Dom Józefa Mehoffera, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Ogród, przez lata zdziczały i zdewastowany, został aktualnie starannie odnowiony (projekt dr Zofia Malinowska, realizacja Jacek Ginda), z tą myślą, by służył gościom muzeum, będąc też swego rodzaju żywym przedłużeniem ekspozycji. W znacznej mierze odtworzono tu nie tylko układ ścieżek i kształt rabatek ale także gatunki roślin. Jak niegdyś więc wiosną będą tu kwitły bzy i jaśminowce, liczne drzewa owocowe, a także fiołki i konwalie majowe, później zaś piwonie, bratki, lilie królewskie oraz, aż do późnej jesieni, różne odmiany róż, i wiele innych. Optycznym przedłużeniem ogrodu Mehofferowskiego są duże drzewa w sąsiedztwie, a zwłaszcza górujący nad całością potężny dąb szypułkowy, zabytek przyrody, na posesji od południa. Trzeba też podkreślić, że ogród ten stanowi obecnie niezwykle cenną w śródmieściu enklawę zadbanej zieleni, dostępnej dla gości muzeum, jest także miejscem kameralnych uroczystości.
Anna Zeńczak

Projekt Ogrodu Józefa Mehoffera opracowany przez dr Zofię Malinowską zrealizowała firma "Fenix" Jacka Gindy. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia Ogrodu Józefa Mehoffera od kwietnia do października w godzinach otwarcia muzeum. W pozostałych miesiącach Ogród można podziwiać z okien salonu Domu Józefa Mehoffera

Muzeum Narodowe w Krakowie. Dom Józefa Mehoffera. 31-123 Kraków, ul. Krupnicza 26. tel. (48 12) 292 64 48. Kontakt: www.muzeum.krakow.pl



redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.