WYSTAWY
WARSZAWA - MUZEUM RZEŹBY IM. XAWEREGO DUNIKOWSKIEGO
Sara Lipska. W cieniu mistrza
19.08.2012 - 04.11.2012

Przekrojowa wystawa prezentująca twórczość Sary Lipskiej (1882–1973) - artystki nieprzeciętnej, wyrażającej swoją wrażliwość artystyczną w wielu dziedzinach sztuk pięknych. Zajmowała się rzeźbą, malarstwem, projektowaniem wnętrz, kostiumów i dekoracji teatralnych, strojów, wykonywała także ilustracje książkowe. Większość życia spędziła w Paryżu. Obracała się wśród paryskiej awangardy. Współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi w Operze Paryskiej, Heleną Rubinstein, Antoine’em de Paris (Antonim Cierplikowskim) - słynnym fryzjerem polskiego pochodzenia, architektem Adrienne Gorską. Jej wielką pasją było projektowanie mody. Współpracowała z domem mody Maison Myrbor, a także z Paulem Poiretem. Prowadziła butik z autorskimi projektami ubrań na Montparnassie, a później na avenue des Champs-Élysées.

Twórczość Sary Lipskiej jest w Polsce nieznana. Żyła i pracowała w cieniu jej wielkiego mistrza i wielkiej miłości - Xawerego Dunikowskiego. Poznali się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie on, młody profesor, prowadził pracownię rzeźby, a ona właśnie podjęła studia w nowo utworzonej uczelni. Z profesorem łączyła ją szczególna więź. We wspomnieniach studentów nazywana jest muzą Dunikowskiego. Jej rysy twarzy można odnaleźć w wielu pracach rzeźbiarza. Pod koniec studiów, w 1908 roku urodziła ich córkę - Marię Xawerę Dunikowską, z którą w 1912 roku wyjechała na stałe do Paryża.

Artystka wystawiała swoje prace na Salonach Paryskich - Jesiennym i Tuileryjskim. Uczestniczyła w kilku wystawach w Paryżu: w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w 1925 roku, gdzie zdobyła złoty medal, w Wystawie Kolonialnej w 1931 roku, a także w Wielkiej Wystawie Sztuki i Techniki w 1937 roku, gdzie jej rzeźba również została wyróżniona złotym medalem. Była blisko świata mody i środowiska teatralnego. Z przeglądu jej dorobku wynika, że obracała się w najlepszych kręgach artystycznych, pracując jako projektantka, rzeźbiarka i malarka.

Większość prac Sary Lipskiej znajduje się w zbiorach francuskich muzeów i kolekcjach prywatnych. Wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, jest pierwszą okazją do zapoznania się z osobą artystki oraz jej różnorodnym dorobkiem. Ekspozycji będzie towarzyszyć katalog z bogatym materiałem ilustracyjnym - to pierwsza publikacja monograficzna na temat życia i twórczości Sary Lipskiej.

Kurator wystawy: Ewa Ziembińska
Scenografia wystawy: Wojciech Zasadni

 

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113 A, Warszawa
www.krolikarnia.mnw.art.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.