WYSTAWY
OROŃSKO - CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU
Adam Myjak - RZEŹBA
25.04.2015 - 07.06.2015

Pełniący aktualnie funkcję rektora ASP w Warszawie – Adam Myjak – zaprezentuje w Orońsku kilkanaście najnowszych swoich prac wykonanych na przestrzeni ostatniej dekady z różnych materii rzeźbiarskich. Wystawie towarzyszyć będzie obszerny, pięknie wydany katalog zawierający bogaty materiał ilustracyjny i dokumentacyjny.

Adam Myjak jest rzeźbiarzem o ogromnej ekspansywności. Bliski prądowi tzw. Nowej figuracji lat 70-tych od początku swojej drogi artystycznej tworzy cykle prac o wieloznacznej, aluzyjnej treści, otwartej na interpretacje. Fascynują go tradycyjne formy rzeźbiarskiego portretu i popiersia, poprzez które omawia intymną przestrzeń problemów egzystencjalnych skupionych wokół człowieka współczesnego i jego kondycji. Działa formą zwartą, monumentalną, pełną wewnętrznej energii, czasem ekspresyjną, a czasem kubizującą, łącząc ją z wymową podkreślającego modelunek koloru. W materiale (marmur, brąz, terakota, sztuczny kamień, stiuk, beton, blacha cynkowa, drewno) odnajduje Myjak cały potencjał możliwości estetycznych i wyrazowych. Przy niezmiennej treści zmianie ulegają działania w obrębie formy. Przemieszcza rysy, deformuje je, poddaje wewnętrznemu wirowi, wtapiając w materię rzeźby blizny i pęknięcia. Innym razem działa powierzchnią wypolerowaną, obłą, gładką. Są to formy zastygłe w momencie metamorfozy przed ostatecznym skrystalizowaniem.

Adam Myjak (ur. 1947) w latach 1965 – 1971 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowniach: prof. Stanisława Kulona, prof. Stanisława Słoniny, Zofii Demkowskiej i Bohdana Chmielewskiego. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Bohdana Chmielewskiego uzyskał w 1971. W tym też roku rozpoczął pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni na Wydziale Rzeźby, został również kierownikiem artystycznym pisma Nowy Wyraz (do 1979.). W 1990. mianowany profesorem, przez cztery kadencje sprawował funkcję rektora ASP w Warszawie; funkcję tę pełni również aktualnie. Pracuje także na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie prowadząc Zakład Rzeźby. Brał udział w kilkuset wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Marsylii, Budapeszcie, Lizbonie, Madrycie, Paryżu.

 

kurator: Anna Podsiadły

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Rzeźby Współczesnej

Wernisaż 25 kwietnia 2015 r., godz. 14.00

 

rzezba-oronskoWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.