WYSTAWY
WARSZAWA - ZAMEK KRÓLEWSKI
Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko
19.05.2015 - 19.07.2015


Od wtorku 19 maja 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, na której po raz pierwszy zostanie zaprezentowana publicznie seria 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego. Projekt jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.
Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2003 roku przez Andrzeja Pągowskiego.W ramach tej inicjatywy wybitny polski grafik i portrecista – Profesor Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej stworzył 49 portretów władców.
Do tej pory obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski był poczet powszechnie – choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejko. Projekty Mistrza wykonane były w technice rysunku,pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców.
Poczet ten publikowany jest od lat w podręcznikach, w serii znaczków pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictw. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze MTV i nowoczesnych form graficznych jest on archaiczny w swojej formie.
Dlatego chcieliśmy stworzyć nowocześnie wykonane portrety władców Polski połączone z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem. Twórcą tych portretów jest znany grafik, profesor Waldemar Świerzy, najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w swoim dorobku portrety znanych aktorów i reżyserów, a także papieża Jana Pawła II, Czesława Miłosza,Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Curie Skłodowskiej oraz wspaniałą serię „Giganci Jazzu”.
Portrety powstawały na podstawie materiałów źródłowych przygotowywanych w oparciu o najnowszą wiedzę historyczną i z zachowaniem realiów epoki, choć najważniejszym zdaniem, które postawił przed sobą artysta było oddanie charakteru poszczególnych postaci i towarzyszących im emocji.
Poczet powstał przy współpracy PKO BP, Narodowego Centrum Kultury i Kreacji Pro. Nowy poczet ma za zadanie ukazanie, szczególnie młodym ludziom, komu zawdzięczają – między innymi – swoje dzisiejsze miejsce w Europie.
Planowane jest spopularyzowanie nowego pocztu poprzez wydawnictwa zarówno komercyjne jaki edukacyjne.
Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” w Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna w dniach 19 maja – 19 lipca 2015 roku w dawnej Galerii Sztuki Zdobniczej. Wstęp na wystawę jest wolny. Oryginały portretów Świerzego można będzie porównać z reprodukcjami 42 narysowanych ołówkiem portretów Matejki. Dodatkowo, w części edukacyjnej, można będzie zapoznać się z kolekcjami monet, banknotów, znaczków pocztowych i kopert wykorzystujących wizerunki władców Polski, a także z 5 oryginalnymi portretami Jana Matejki wypożyczonymi z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W planach jest pokazanie wystawy również w innych miastach Polski.
Emocjonalne, pełne pasji wizerunki stworzone przez Waldemara Świerzego i towarzyszące im barwne opisy fizyczności władców są okazją do nowego, niebanalnego spojrzenia na historię naszego kraju.


Mecenasem Kolekcji jest Bank PKO BP.Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.