WYSTAWY
WROCŁAW - GALERIA BB
Szkło jest po to, żeby się tłukło – Ludwik Kiczura
14.10.2015 - 30.11.2015

Wystawa towarzysząca 4. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”

 

Artysta, pedagog, mistrz i przyjaciel – pokochał szkło we wczesnych latach 60., a MIŁOŚĆ ta została odwzajemniona. Z pasją i uczuciem tworzył pierwsze hutnicze obiekty ze szkła, by z biegiem lat opanować do perfekcji technikę „kształtowania z ręki” urzekających szklanych rzeźb, monolitycznych czy ażurowych.

Ludwik Kiczura spędził połowę swojego dotychczasowego życia przy piecu z gorącym szkłem, a drugą połowę – we wrocławskiej ASP. W czasie wykładów i ćwiczeń przekazywał nam swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte w hucie dzięki licznym eksperymentom. I nieustannie się uczył. Kiedy od artystów młodszej generacji „zaraził się” technikami piecowymi, szlifowaniem oraz klejeniem szkła, z wielkim zapałem eksperymentował, a nieudane próby komentował niezmiennie: „Szkło jest po to, żeby się tłukło”. W pracowni Ludwika Kiczury na siedmiometrowym parapecie stoją, niczym armia na galowej paradzie, kolorowe i dumne szkła-rzeźby. Wszystkie świadczą o Jego wielkim talencie i pasji. Szkoda, że widniejące na nich sygnatury, naniesione w czasach wczesnej młodości wielu z nas – pokrywa kurz. Kurz zapomnienia. Tym bardziej cieszy mnie, że niektóre z tych dzieł udało się wypożyczyć na wystawę zorganizowaną w Galerii BB w ramach 4. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play With Glass”. Szkło jest po to, żeby się tłukło… Mam nadzieję, że obiekty ze szkła wykonane przez mojego Nauczyciela i Mistrza będą cieszyć oczy kolejnych pokoleń wielbicieli jego twórczości.  

Kazimierz Pawlak

 

Ludwik Kiczura. Urodzony w 1934 roku we Lwowie. Artysta szkła. Współtwórca „wrocławskiej szkoły szkła”. W latach 1954–1960 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) pod kierunkiem prof. Stanisława K. Dawskiego. Od 1960 rokuny z macie związarzystą uczelnią jako pedagog, wieloletni kierownik Katedry Szkła. Zajmował się szkłem artystycznym i użytkowym a także grafiką artystyczną. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i zagranicą.

 

Kurator: Kazimierz Pawlak

 

Galeria BB
Wrocław, ul. Jatki/3-6

Otwarcie wystawy: 13.10.2015, godzina 19.30

 Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.