WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA -1 W CENTRUM OLIMPIJSKIM
Robert Motelski - malarstwo
16.12.2015 - 03.01.2016

Poprzedniego dnia było już późno kiedy znalazłem dobre miejsce na nocleg na małej wyspie. Rano pływałem w jeziorze, potem zacząłem przygotowywać śniadanie. Słonce poprzez drzewa oświetlało sosnowe igły leżące na ziemi. Tak powstał pomysł na obraz „Światło”. Nie pamiętam co spowodowało, że tematem moich prac stała się natura. Ten temat zawsze był mi bliski. Z czasem obrazy stawały się coraz bardziej syntetyczne, co nie wychodziło z założenia, ale z własnych doświadczeń podczas obcowania z przyrodą, które wciąż wpływają na mój sposób postrzegania rzeczywistości. Nie wymyślam idei ani formy. Pomysły przychodzą same, potem je realizuję.

Inspiracje do obrazów znajduję podczas wyjazdów, kiedy mam możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą. Pomysły i wrażenia analizuję w pracowni. Syntetyzuję formę, usuwam zbędne elementy, wybieram to co najważniejsze. Zawsze bliska mi była abstrakcja, ale realistyczne motywy stwarzały możliwości przekazania również innych treści. Tytuły prac są zapisem czasu. Zatrzymują chwile, kiedy sytuacja przedstawiona na obrazie, światło, kolor, kompozycja mogły by zaistnieć. Zestawiam ekspresyjnie malowane elementy z płaszczyznami koloru. Duże znaczenie przywiązuję do kompozycji.  

Na wystawie w Galerii (-1) PKOL w Centrum Olimpijskim w Warszawie pokazuję dwadzieścia obrazów w dużych formatach. Są to w większości najnowsze prace z serii: Drzewa, Góry, Woda i Stodoła, a także z wcześniejszych cykli, takich jak: Trzciny lub Liście. Tytuły nie są najważniejsze, ale pozwalają porządkować obrazy w czasie. Niektóre motywy są mi bliskie już od dawna. Nie rezygnuję z nich, ponieważ później często wracają w postaci nowych pomysłów.Chciałbym przekazać w formie obrazu energię i rytm zawarte w naturze.

Robert Motelski

Centrum Olimpijskie im. Jana Pawła II
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, WarszawaWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.