WYSTAWY
WARSZAWA - ZACHĘTA – NARODOWA GALERIA SZTUKI
Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci
20.02.2016 - 08.05.2016

Od blisko dekady polska ilustracja  jest w okresie wielkiego rozkwitu. Obserwujemy to szczególnie na rynku książki dla dzieci. Wielu utalentowanych twórców oraz ich różnorodność i  pomysłowość  wsparta odwagą wydawców sprawiają, że mamy do wyboru coraz więcej wyjątkowych książek.

Wiemy, że czytanie dzieciom jest ważne. Ale  czy mamy świadomość, że towarzyszący tekstowi obraz  ma w sobie równie wielką siłę? A ilustrator, projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi tekstu?

Na wystawie przedstawiamy prace 14 ilustratorów i projektantów graficznych. Są wśród nich ci  już rozpoznawalni w Polsce i na świecie, zdobywcy  krajowych i międzynarodowych nagród. Są też tacy, w których dostrzegamy potencjał i liczymy na ich dalszy rozwój. Jednak  każdy z nich traktuje dziecko jak partnera, jak wrażliwego czytelnika ich wizualnego języka. Każdy z nich opowiada obrazem swoją historię. Dzięki nim powstają książki, które są dla dzieci pierwszym kontaktem ze sztuką.

Składająca się z trzech części wystawa ma angażować najmłodszych widzów, pobudzać ich kreatywność, aby sami poczuli się jak artyści.  W pierwszej części dzieci dowiedzą się, czym jest ilustracja oraz będą miały okazję sprawdzić się jako ilustratorzy. W drugiej— wejdą w świat książki, w którym Ilustracje stają się scenografią interaktywnego labiryntu. Trzecia część to wielka czytelnia, gdzie spotykamy się oko w oko z ilustratorami i ich dziełami. Dzieci zwiedzające wystawę będą mogły skorzystać z kreatywnego zeszytu z zadaniami, dzięki którym utrwalą wiedzę o ilustracji i odkryją ukryte tajemnice wystawy.

Wystawie towarzyszy  bogaty program warsztatów skierowany zarówno do dzieci, jaki i dorosłych.  Przedstawiamy w nim koncepcję książki obrazkowej oraz jej wielki potencjał edukacyjny.

artyści: Edgar Bąk, Maciek Blaźniak , Katarzyna Bogucka , Iwona Chmielewska , Agata Dudek , Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska , Monika Hanulak , Marta Ignerska , Agata Królak , Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska, Dawid Ryski.

kuratorki: Magda Kłos-Podsiadło, Ewa Solarz

współpraca ze strony Zachęty: Katarzyna Kołodziej, Jacek Świdziński
projekt wystawy: Lech Rowiński, Marta Rowińska / Beton

Wystawa w Zachęcie czynna od 20.02 do 8.05.2016

 

współorganizator wystawy: Instytut Książki
sponsor wystawy: Europapier
sponsor otwarcia:
Sucré
sponsor galerii:
Lidex
patroni medialni:
Ryms, Design Alive, Stolica, Artinfo.pl

 

Atrakcją otwarcia będzie Przytulanka Izy Rutkowskiej
Przytulanka
powstała jako żyjąca rzeźba — w opozycji do betonowych pomników, które wtapiając się w przestrzeń, stają się niezauważalnym elementem codzienności. Niedźwiedź w każdym miejscu pojawia się tylko na chwilę, by pozwolić się przytulić, rozbudzić emocje i zapaść w pamięć tym, którzy go spotkali. Staje na drodze przechodniom, żeby zmobilizować ich do spontanicznej zabawy, nie tylko nim samym, ale również przestrzenią wokół. Projekt Izy Rutkowskiej wychodzi z filozofii zmiany, zawirusowania miasta, której od lat wierna jest artystka. Wpuszczając w przestrzeń publiczną obiekty dziwne i niepraktyczne, wytrąca ludzi z biegu codzienności, a jednocześnie otwiera ich na drugiego człowieka i refleksję nad miejscem, w którym żyją. Przytulanka po raz pierwszy pojawiła się w Warszawie w 2013 roku i od tego czasu zdążyła zwiedzić kilkanaście krajów Europy.
izarutkowska.comWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2019 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.