WYSTAWY
TORUŃ - GALERIA SZTUKI WOZOWNIA
Hubert Hilscher - Plakaty
11.03.2016 - 03.04.2016

 

W marcu zapraszamy na spotkanie z twórczością Huberta Hilschera (1924-1999), wybitnego twórcę polskich plakatów (ok. 300), książek (ok. 150) i logotypów. To trzecia odsłona wystawy. Wcześniej była pokazywana w Muzeum Plakatu w Wilanowie (czerwiec 2015) i Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim (sierpień 2015). Zapowiadają ją plakaty autorstwa prof. Leszka Hołdanowicza.

Hubert Hilscher (1924 -1999) należał do grona najbardziej prominentnych grafików projektowych, których twórczość nadała kształt polskiej plastyce nowoczesnej. Jednocześnie w środowisku uzyskał wysoką pozycję autorytetu, zarówno w sensie moralnym, jak i artystycznym.

W latach 1949 - 1955 odbył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Tadeusz Kulisiewicza. Jednak nie grafika warsztatowa stała się jego zawodową pasją. Po studiach związał się z Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym (WAG), gdzie następnie w latach 1961-1970 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 1959-1961 opracowywał graficznie czasopismo "Przegląd Kulturalny". Od 1962 r. jako dyrektor artystyczny rozpoczął pracę w legendarnym dwumiesięczniku "Projekt" (opracował 140 numerów); ze stanowiska zrezygnował w stanie wojennym, w 1983 r. W latach 1965-1980 był członkiem Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, a w latach 1965-1978 pełnił funkcję wiceprezydenta. Był autorem ok. 300 plakatów, głównie do wystaw i imprez muzycznych, w tym kilkunastu projektów do kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Do kanonu polskiego plakatu należy także seria jego kreacji osnutych na idei cyrku. (…)

„[…] dowodem jego umiejętności, na trwale zresztą wpisanym w powszechną historię plakatu, jest seria postersów cyrkowych. Realizacje te, zupełnie pozbawione funkcji użytkowej, jedynie dekoracyjne i nie anonsujące konkretnych widowisk, to czysta wariacja dotycząca fenomenu tej ’ostatniej enklawy prawdziwej sztuki’, jak niekiedy zwykło się mówić o cyrku, bez ironii, gdzie niemożliwe jest możliwe i vice versa. Są to nie tylko mistrzowskie popisy na temat, pozornie tylko banalny, które jednocześnie podkreślają poczucie humoru autora i ujawniają służebność jego dzieła, które ma cieszyć oko i bawić. I nic ponad to.” [fragment tekstu z katalogu wystawy – Mariusz Knorowski – kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie]

Wystawa jest pierwszą w tej skali prezentacją dorobku artystycznego Huberta Hilschera. Składać się na nią będą projektowane przez niego plakaty, począwszy od lat 50. aż po schyłek XX w. Przypomnienie sylwetki artysty stanowi także pretekst do zbilansowania całokształtu jego dorobku w formie kompletnego katalogu prac, co stanowi cenny wkład do wiedzy o polskim projektowaniu graficznym w 2 poł. XX w. Opracowania merytorycznego tematu podjęła się Irena Przymus z MNP w ścisłej współpracy z rodziną artysty i Muzeum Plakatu w Wilanowie.

W ostatnim tygodniu trwania wystawy odbędą się zajęcia warsztatowe dla dzieci z cyklu „Sztuka prostoty szuka”. Podczas spotkania uczestnicy wykonają plakaty zachęcające do oglądania przedstawień cyrkowych, w których nie wykorzystuje się zwierząt. Szczegółowe informacje o warsztatach pojawią się niebawem na stronie internetowej galerii.

 

kuratorka wystawy: Irena Przymus
Toruń, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6
www.wozownia.plWystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.