WYSTAWY
WARSZAWA - MUZEUM NARODOWE
Jak meteor... Stanisław Wyspiański 1869-1907
09.08.2007 - 14.10.2007

09.08.2007 - 14.10.2007
Na wystawie zorganizowanej w setną rocznicę śmierci artysty zostanie zaprezentowana cała kolekcja dzieł Stanisława Wyspiańskiego znajdująca się w Muzeum Narodowym w Warszawie licząca około dwustu prac. Kolekcję tworzy: 6 obrazów olejnych, ok. 50 pasteli, ok. 60 akwarel, rysunków, szkiców kredkowych i ołówkowych, trzy szkicowniki, jak również bogaty zespół cennej korespondencji oraz materiały ikonograficzne. Część kolekcji nie była nigdy pokazywana szer0kiej publiczności. Wystawę uświetni prezentacja prac reżysera Andrzeja Wajdy oraz scenografki Krystyny Zachwatowicz, które związane są ze spektaklami teatralnymi i filmami według dramatów Wyspiańskiego Noc listopadowa i Wesele, powstałymi w ostatnim półwieczu. Niezapomnianą atmosferę tych przedstawień przypomną projekty scenograficzne, kostiumy, rekwizyty oraz plakaty, fotosy teatralne i filmowe, wypożyczone ze zbiorów prywatnych państwa Wajdów, z Fundacji Kyoto-Kraków, w której - w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - znajduje się Archiwum Andrzeja Wajdy, oraz z Muzeum Starego Teatru w Krakowie.

Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjno-promocyjny: Niedziele z Wyspiańskim, podczas których odbywać się będą spotkania z przewodnikiem, warsztaty plastyczne dla dzieci, spektakle teatralne, konkursy; cykl wykładów czwartkowych "Stanisław Wyspiański i jego dzieła"; Lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. W Księgarni MNW dostępne będą różnorodne wydawnictwa i gadżety: przewodnik oraz katalog z wystawy, książeczka-malowanka dla dzieci, pocztówki, zakładki, plakaty, reprodukcje, a także koszulki bawełniane, chusty jedwabne i torby lniane.

Komisarzem wystawy jest Elżbieta Charazińska - kurator Zbiorów Polskiej Sztuki Nowożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa zrealizowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spuścizna Wyspiańskiego była sukcesywnie zbierana w Muzeum Narodowym w Warszawie od lat 20. XX w. Kolekcja ukazuje wszechstronność talentu i zainteresowań Wyspiańskiego na przykładach wybitnych dzieł, poczynając od portretów własnych i rodzinnych, wizerunków przyjaciół, pejzaży, projektów witraży i polichromii, mebli, kostiumów, winiet i przerywników, okładek, po rysunki inwentaryzacyjne, czy wreszcie tzw. Zielnik. Zespół ten był zawsze chroniony przez pokolenia kustoszy oraz konserwatorów. Większość z tych obiektów była wystawiana jedynie okazjonalnie i bardzo rzadko ze względu na wrażliwą technikę, w jakiej zostały wykonane (osypująca się przy przemieszczaniu kredka pastelowa, kruchy papier podłoża, szkodliwość światła dziennego).

W Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum stale eksponowanych jest jedynie ok. 20 najwybitniejszych dzieł Wyspiańskiego. Są to tak znane obrazy, jak: symboliczne Chochoły, głęboko refleksyjne podobizny własne - Autoportret na tle więdnących liści, słynne Macierzyństwo, pięć pejzaży z serii Widok z okna pracowni artysty na Kopiec Kościuszki. Dzieło Stanisława Wyspiańskiego obejmuje różne dziedziny artystyczne, wzajemnie się dopełniające w wizjonerskiej syntezie sztuk. Krótkie, zaledwie 38-letnie życie artysty, wypełnione intensywną twórczością poetycką i malarską, kojarzy się nieodparcie z oślepiającym rozbłyskiem meteoru. Wszak sam pisał: "Bądź jak meteor, jak błyskańce ...".

Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa
Kontakt: www.mnw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.