WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM NARODOWE
Zapisy przemian. Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała
10.09.2007 - 14.10.2007

10.09.2007 - 14.10.2007
Na pierwszą publiczną prezentację zbiorów polskiego biznesmena, kolekcjonera i mecenasa sztuki Krzysztofa Musiała zaprasza we wrześniu i październiku wrocławskie Muzeum Narodowe. Pokazanych zostanie 200 prac polskich artystów tworzących od końca XIX wieku po czasy współczesne.

Kolekcja polskiej sztuki współczesnej Krzysztofa Musiała uważana za jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji w kraju. Składa się z ponad 700 dzieł, głównie obrazów, ale też rysunków i rzeźb. Zawiera prace artystów wybitnych, takich którzy decydowali o kształcie polskiego malarstwa nowoczesnego - uważa kuratorka wystawy Barbara Ilkosz. Ekspozycję otwiera autoportret Wojciecha Gersona, malarza debiutującego pod koniec ubiegłego stulecia, a zamykają prace powstałe kilka czy kilkanaście lat temu autorstwa na przykład Jacka Waltosia czy Leona Tarasewicza. Pomiędzy nimi znaleźć można dzieła takich twórców jak Mela Muter, Władysław Podkowiński, Jerzy Nowosielski, Andrzej Wróblewski, Xawery Dunikowski, Katarzyna Kobro, Leon Chwistek i Jan Lebenstein. Najważniejszą dla tej kolekcji artystką jest niewątpliwie Olga Boznańska, od której zaczęła się fascynacja Krzysztofa Musiała polskim malarstwem i kolekcjonerstwem. Zestaw dzieł Boznańskiej będący własnością Musiała to największy zbiór dzieł tej artystki będący w posiadaniu prywatnym w Polsce.

Dzieła sztuki kupuje na aukcjach, w galeriach, a także bezpośrednio od artystów lub ich rodzin. Zdarza się, że przez zupełny przypadek trafia na prawdziwe skarby. Tak było na przykład z obrazem Meli Muter "Kobieta z papierosem". Musiał odkrył go za pomocą internetu u pewnego mężczyzny z Avignonu. Umówił się i pojechał do niego. "Był to okres ulewnych deszczy, autostrada była zalana, miałem kłopoty z dojazdem - wspomina - gdy w końcu dotarłem do miasta, ono też było prawie zalane, wydawało się, że Rodan za chwilę wystąpi z brzegów. W strugach deszczu dotarłem pod wskazany adres i poznałem niezwykłego człowieka, który dysponował wieloma obrazami Meli Muter". Okazało się, że był on potomkiem rodziny, u której malarka schroniła się w czasie wojny i w dowód wdzięczności ofiarowała im wiele obrazów, które tam w Avignonie namalowała. Wtedy Krzysztof Musiał kupił obraz przedstawiający kobietę siedząca na parapecie okna, przez które widać właśnie rzekę Rodan. Swoją decyzję o budowaniu kolekcji sztuki polskiej tłumaczy tym, że jest ona mało znana poza granicami naszego kraju i zupełnie niedoceniana. "Kiedy zaproszeni do mnie goście słuchają muzyki polskich kompozytorów, oglądają prace polskich artystów w moich zbiorach, to wydaje mi się, że na swoje małe możliwości tworzę kulturowy dialog między nami i Europą" - wyjaśnia kolekcjoner.

Wystawie towarzyszy katalog zawierający obszerny wstęp autorstwa Barbary Ilkosz. Po prezentacji we wrocławskim Muzeum Narodowym ekspozycja pokazywana będzie między innymi w warszawskiej Zachęcie i Muzeach Narodowych w Krakowie i Poznaniu.

Krzysztof Musiał - absolwent Politechniki Warszawskiej i Wyższej Szkoły Biznesu INSEAD w Fontainebleau. W latach 1990-2001 kierował założoną przez siebie firmą ABC Data, będącą jednym z liderów polskiego rynku komputerowego. Jego zainteresowania sztuką są bardzo rozległe i obejmują teatr, balet, operę, muzykę i sztuki plastyczne. Jako student bywał na spektaklach Teatru Laboratorium w Wrocławiu, później uczestniczył w stażach prowadzonych przez Jerzego Grotowskiego i Ryszarda Cieślaka. Zainteresowanie muzyką rockową zaowocowało współpracą z Polskim Radiem, gdzie prowadził audycje na temat skandynawskiej muzyki rockowej, pracował też przy obsłudze trasy koncertowej zespołu The Rolling Stones. Krzysztof Musiał bywa w najważniejszych teatrach operowych świata i uważany jest za znawcę tej dziedziny sztuki. Jest sponsorem nowojorskiej Metropolita Opera, od lat sponsoruje też w kraju i za granicą różne inne przedsięwzięcia artystyczne: wystawy, koncerty, spektakle teatralne i operowe, kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków, twórczość literacką; wspiera również państwowe zbiory muzealne w Polsce. W 2002 roku został laureatem konkursu "Mecenas Kultury 2001".

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław
Kontakt: www.mnwr.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.