WYSTAWY
WARSZAWA - MUZEUM NARODOWE
Artyści. Portrety ostatniego stulecia
27.09.2007 - 30.11.2007

27.09.2007 - 30.11.2007
Na wystawie zostanie zaprezentowanych 100 fotografii - portretów ludzi kultury i sztuki. Autorami prezentowanych prac są znakomici fotograficy - Benedykt Jerzy Dorys i Czesław Czapliński. Honorowy patronat nad wystawą objęła Maria Kaczyńska - małżonka prezydenta RP. W czasie wernisażu wystawy Czesław Czapliński zostanie odznaczony medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wystawa prezentowana będzie w plenerowej galerii - na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza. Wystawa, po prezentacji w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie i Muzeum Narodowym w Warszawie, podróżować będzie po świecie. Kolejna jej odsłona planowana jest w Andre Zarre Gallery w Nowym Jorku.

W warszawskim studiu Benedykta Jerzego Dorysa pojawiała się cała plejada artystów m.in. Nina Andrycz, Eugeniusz Bodo, Władysław Broniewski, Jan Bułhak, Maria Dąbrowska, Xawery Dunikowski, Adolf Dymsza, Konstanty Ildefons Gałczyński, Loda Halama, Zbigniew Herbert, Stefan Jaracz, Jan Kreczmar, Maria Kuncewiczowa, Hanka Ordonówna, Ksawery Pruszyński, Antoni Słonimski, Jadwiga Smosarska, Karol Szymanowski, Julian Tuwim, Melchior Wańkowicz, Aleksander Zelwerowicz...

Natomiast moim studiem jest cały świat. W licznych podróżach, nieprzerwanie od 30 lat, odwiedzam wybitnych ludzi w ich domach, pracowniach, na scenach i planach filmowych całego świata. Poznając ich, często zaprzyjaźniam się z nimi, m.in. Niną Andrycz, Zdzisławem Beksińskim, Adamem Bujakiem, Edwardem Dwurnikiem, Wojciechem Fangorem, Jerzym Ficowskim, Januszem Głowackim, Julią Hartwig, Edwardem Hartwigiem, Gustawem Holoubkiem, Tadeuszem Kantorem, Ryszardem Kapuścińskim, Ryszardem Karczykowskim, Krzysztofem Kieślowskim, Jerzym Kosińskim, Hanną Krall, Zygmuntem Menkesem, Czesławem Niemenem, Rafałem Olbińskim, Agnieszką Osiecką, Edwardem Redlińskim, Franciszkiem Starowieyskim, Janem Twardowskim, Beatą Tyszkiewicz.

Benedykt Jerzy Dorys był moim Mistrzem, który rekomendował mnie do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Dwadzieścia lat temu (1987 r.), mówiąc o moich portretach, wskazał na to, co sam najbardziej cenił: "Nie mogę panu powiedzieć większego komplementu niż to, że osiągnął pan umiejętność fotografowania prostoty. To jest najtrudniejsze. Pana portrety są zupełnie pozbawione jakichkolwiek efektów. To najbardziej cenię i wiem, że do tego dochodzi się po wielu latach! Weźmy na przykład pana portret Tadeusza Różewicza - znakomity. Nie chodzi o jego nos, oczy... Chodzi o to, co dzieje się pod czaszką, a nawet w jego sercu, jakie są jego emocje i w jaki sposób pan cząstkowo ujawnił to, co jest wyłącznie jego. Nieprawda, że wszyscy ludzie są jednakowi. Jeśli są jednakowi, to tylko dlatego, że każdy ma dwie nogi, dwie ręce, jedną głowę, ale nie ma ludzi identycznych, nawet wśród bliźniaków. Można się nauczyć fotografowania, ale aby odczuć i zrozumieć człowieka, a potem oddać to w swojej sztuce - jest już sprawą nieczęstą. Pan to osiągnął! Pan dociera do człowieka zupełnie inną metodą niż ja. Ale cel mamy jeden - chcemy jak najgłębiej wniknąć w osobowość człowieka. I panu się to udaje. To są wspaniałe portrety!".

Muszę przyznać, że maestrię portretów Dorysa doceniłem w pełni dopiero niedawno, gdy przeglądałem kilka tysięcy zdjęć, by wybrać około stu na wystawę. Oryginały (uzyskane od spadkobiercy - prof. Ludwika Dobrzyńskiego oraz z Biblioteki Narodowej i Muzeum Teatralnego w Warszawie), prawie stuletnie portrety, przywracałem do życia na ekranie komputera. Wyglądały tak, jakby Dorys robił je dziś. Odnalazłem w nich bogactwo, a jednocześnie oszczędność szczegółów, światło, które podkreśla to co najważniejsze, a nie rozprasza, nadzwyczajny kontakt Dorysa z ludźmi, których fotografował. Wszystko to sprawia, że portrety Dorysa, mimo lat, nic nie straciły, a wręcz nabrały nowych wartości. Cieszę się, że mogę pokazać swoje portrety obok legendarnego Dorysa, jako kontynuację rozpoczętego przez niego dzieła zapisywania naszej historii.

Czesław Czapliński, kwiecień 2007, Nowy Jork

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa
Kontakt: www.mnw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.