WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA M2 [M KWADRAT]
Igor Przybylski - Wygaszacz
19.10.2007 - 17.11.2007

19.10.2007 - 17.11.2007
Tysiące przebytych kilometrów zawsze było dla mnie doskonałą lekcją. Oprócz pokory nauczyło mnie wnikliwie obserwować otaczający mnie świat. Wiele niezwykłych zjawisk, spotkań z naturą rzeczy, strukturą światła czy zmiennością pogody było dla mnie pouczających.

Niektóre obrazy: "Garbatka"? Ktoś zapyta: "A cóż to u licha jest Garbatka?" Inspirację do tego obrazu znalazłem i namalowałem go właśnie w Garbatce, małej, nieciekawej wsi, której jedynym atutem jest magistralna linia kolejowa, choć akurat nie o nią tu chodzi... "Węgliniec" - Pojawił się w mojej głowie pewnego majowego wieczoru, kiedy przechadzałem się po dogorywającej węglinieckiej stacji... "Viareggio" - efekt jednodniowego wypadu do tego śródziemnomorskiego kurortu, pełnego palm, roznegliżowanych kobiet, niezwykłych typów ludzkich, choć mnie zainteresowało coś zgoła innego...

W każdym z tych miejsc czas wciąż przyspiesza. Staram się łowić konkretne sekundy, w czym często pomaga mi mój aparat. Właśnie z oglądania zdjęć wzięła się ta wystawa - wygaszacz ekranu służy mi za losującą cyfrowe zdjęcia przeglądarkę. I tak, przy przeglądaniu jednego z katalogów, zrodziło się wiele niezwykłych spostrzeżeń, które zmobilizowały mnie do rozpoczęcia kolejnych podróży i wykonania cykli fotografii. Prace z wystawy "Wygaszacz" nie mają nic wspólnego z przemalowanymi fotografiami. Często jest w nich więcej mojej pamięci o tym, co widziałem, niż tego, co zapamiętał aparat. Staram się unikać linijek i rozrysowywania obrazu, zaczynam i kończę pędzlem, może dlatego nie wszystkie linie są idealnie proste. Obrazy z tej wystawy spina klamra światła. To światło przesądziło o takim doborze prac - łączy "Torwar" z "Węglińcem" i "Szadkiem". Nie jest to spójny cykl obrazów, ale próba przedstawienia interesujących mnie zjawisk, które udało mi się odnaleźć w nudnych, często pomijanych elementach codzienności.
Igor Przybylski

Igor Przybylski - ur. 1974. W latach 1997 - 2002 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego). Od 2004 r. jest asystentem prof. J. Modzelewskiego na macierzystej uczelni. Artysta uwzględniony w publikacji "Nowe zjawiska w sztuce polskiej po 2000".


Galeria m2 [m kwadrat], ul. Oleandrów 6, 00-629 Warszawa
Kontakt: www.m2.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.