WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA M2 [M KWADRAT]
Michał Frydrych - Dziura w całym
30.11.2007 - 29.12.2007

30.11.2007 - 29.12.2007
Przypadek Michała F. czyli szukanie dziury w całym
Michał F. jest malarzem. W tym roku obronił dyplom na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni profesora Jarosława Modzelewskiego. Obecnie zajmuje się głównie malowaniem i "myśleniem" na temat sztuki. Najczęściej widywany w okolicach ulicy Targowej na warszawskiej Pradze. Zazwyczaj wygląda na zadowolonego z siebie. Źródło utrzymania - nieznane.

1. Badanie obrazowe:
Około 18 obrazów wykonanych w technice olejnej. Zróżnicowane pod względem formalnym i tematycznym. Można wyróżnić dwie podstawowe grupy: a) Grupa prac związanych ze schematami anatomicznymi i tablicami edukacyjnymi z zakresu biologii. Wybrane przykłady: Przekrój czaszki ("Bez tytułu"), schemat miednicy ("Na początku było słowo"), schematy zbiorników wodnych ("Biologiczna produkcja morza", "Przecież to korsarze") - wszystkie pozbawione części opisowych, typowych dla schematów edukacyjnych, przez co całkowicie ogołocone z warstwy dydaktycznej. Sprawiają wrażenie niedokończonych, wręcz szkicowych. W większości przypadków przeważa uproszczona kompozycja oraz ograniczona paleta barw. b) Grupa prac pozbawiona wspólnego mianownika. Portrety ("Pokój z widokiem na morze", "Albert Hofmann"), pejzaże ("Masoni znad jeziora", "Klątwa szarej twarzy"), abstrakcje ("Can't stop chaos") - stanowią uzupełnienie grupy pierwszej a zarazem dopełniają zróżnicowany obraz twórczości Michała F.

2. Rozpoznanie:
Michał F. stosuje różne zabiegi formalne, podejmuje odmienne tematy, bardzo dużo opowiada o swoich pracach. Odrzuca funkcjonalność, dekoracyjność, często również poprawność kompozycyjną. Zadziwiająca jest wielość źródeł inspiracji, zarówno w warstwie formalnej, jak i treściowej. Michał F. stara się pokazać coś, czego zawzięcie szuka. Jak sam wspomina: "nie przywiązuję się do jednej tożsamości".

3. Konkluzja oceniająca:
Prace Michała F. powodują zmęczenie oka, w skrajnych przypadkach może dojść do łzawienia lub zapalenia spojówki. Mimo to przyciągają i zajmują uwagę widza. Przewrotnie wzbudzają fale męczącego myślenia o drugim dnie przedstawienia, które faktycznie bardzo często nie istnieje. Michał F. nakłania do szukania dziury w całym, jednocześnie wkładając palec w oko. Skrajny przypadek perwersji malarskiej - zalecana dalsza obserwacja.

Karolina Vysata

Michał Frydrych (ur. 1980). W 2007 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem rektorskim na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego). W 2006 r. studiował w UdK w Berlinie w pracowni Daniela Richtera. Wygrał konkurs na realizację malowidła przy stacji metro Centrum w 2005 r. Przygotowuje mural dla Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach projektu "Mur sztuki". Wystawa "Dziura w całym" w galerii m2 [m kwadrat] jest jego pierwszą wystawą indywidualną.

Galeria m2 [m kwadrat], ul. Oleandrów 6, 00-629 Warszawa
Kontakt: www.m2.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.