WYSTAWY
WARSZAWA - KRÓLIKARNIA
José Manuel Ciria. Square from 79 Richmond Grove
01.06.2004 - 20.06.2004

01.06.2004 - 20.06.2004
Wystawa zatytułowana "José Manuel Ciria. Square from 79 Richmond Grove", zorganizowana przez Generalną Dyrekcję ds. Kulturalnych i Naukowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Hiszpanii oraz Muzeum Narodowe w Warszawie, przy współudziale Agencji Promocji Kultury Hiszpańskiej Zagranicą, SEACEX, przedstawia 50 prac artysty reprezentatywnych dla wszystkich etapów jego ewolucji artystycznej, dającej wyraz różnym zainteresowaniom estetycznym i formalnym. José Manuel Ciria jest jednym z najbardziej cenionych i uznanych na świecie współczesnych malarzy hiszpańskich. Lista miast, w których od 1984 roku pokazywał swoje pracy na indywidualnych wystawach - Paryż, Monachium, Kolonia, Stuttgart, Yokohama, Tokio, Kortrijk, Mediolan, Nowy Jork, Lizbona, Soest, Strasburg, Buenos Aires i Tel Awiw - jest wyrazem zainteresowania, jakie wzbudza jego twórczość na arenie międzynarodowej. Komisarze wystawy, Guillermo Solana i Julio César Abad Vidal, wybrali dzieła z całego okresu między początkiem drogi twórczej w latach dziewięćdziesiątych i chwilą obecną. Stosowana tu technika i zabiegi formalne, analityczne podejście do rzeczywistości, a wreszcie zwrot ku sztuce konceptualnej, wszystko to sprawia, że wybrane dzieła mają duże znaczenie w rozwoju twórczym artysty. José Manuel Ciria (Manchester, 1960) tworzył początkowo malarstwo figuratywne w duchu neoekspresjonizmu, by potem zbliżyć się do swoiście pojmowanej abstrakcji syntetycznej, w której zajmuje go konstrukcja geometryczna oraz gest w obrazie. Poszukiwania techniczne i formalne prowadzą go, począwszy od 1992 roku, ku malarstwu bardzo osobistemu, w którym obecna jest właściwa szkole hiszpańskiej tradycja operowania światłem i cieniem i rozwiązania sztuki awangardowej. Na przestrzeni ostatnich lat Ciria prowadził wiele poszukiwań formalnych, a równocześnie w jego twórczości pojawiła się refleksja na temat historii i natury sztuki i społeczeństwa.

Galeria prac José Manuela Cirii znajduje się na stronie internetowej, pod adresem: www.dbf-informatica.com

Wystawa jest przykładem działania propagującego kulturę hiszpańską w krajach wstępujących do UE i w krajach kandydackich, czyli w państwach Europy Środkowej, Wschodniej oraz w państwach basenu Morza Śródziemnego. Razem z wystawą prac José Manuela Cirii, w ramach Programu Promocji Sztuki Hiszpańskiej Zagranicą zorganizowano do chwili obecnej 115 wystaw 39 artystów w 40 krajach. Wystawa José Manuela Cirii jest drugą prezentacją sztuki hiszpańskiej w Królikarni po ubiegłorocznej ekspozycji malarstwa Rafaela Canogara.

Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa, tel. (22) 843 15 86 fax. (22) 853 69 53. Kontakt: www.mnw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.