WYSTAWY
WARSZAWA - KRÓLIKARNIA
Różowa Intuicja
08.03.2008 - 30.03.2008

08.03.2008 - 30.03.2008
Na wystawie w Królikarni zaprezentowano ponad pięćdziesiąt rzeźb z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wybrane obiekty to zarówno znane i często prezentowane publiczności dzieła, takie jak Róża, Belissima, Maria Magdalena - Aliny Szapocznikow, akty - Katarzyny Kobro, portrety Ludwiki Nitschowej, ale także nigdy nie pokazywane. Należy do nich cykl Satyry Warszawskie i inne rzeźby Janiny Broniewskiej oraz Jadwigi Bohdanowiczowej. Można je oglądać tylko dzięki konserwacjom przeprowadzonym przez studentów z Wydziału Konserwacji Kamienia warszawskiej ASP i konserwatorom MNW.

Prezentowane prace pochodzą z różnych okresów, od początku XX wieku po czasy współczesne. Łączy je to, że ich twórcami są kobiety. To trochę przewrotna idea, bo przecież, jak mawiał patron Muzeum mistrz Dunikowski, tzw. talent w rzeźbie nie istnieje, a jest jedynie indywidualną własnością i właściwością każdego artysty, a więc podział na sztukę ze względu na płeć twórcy nie ma żadnego, istotnego znaczenia. Nie mniej jednak kobiety, zwłaszcza na początku XX wieku, niezbyt często zajmowały się tą dziedziną sztuki, która wymagała dużej siły fizycznej. Maria Pinińska-Bereś, jak sama przyznawała wymyśliła jako tworzywo dla swoich dzieł - tkaninę, żeby nie korzystać z męskiej pomocy przy przenoszeniu prac. To jej różowe rzeźby stały się inspiracją dla tytułu tego pokazu. Czy słusznie? Osąd pozostawiamy zwiedzającym, których serdecznie do Królikarni zapraszamy.

Rzeźbiarki:
Jadwiga Bohdanowicz, Janina Broniewska, Magdalena Gross, Olga Niewska, Mika Mickun, Zofia Woźna, Alina Szapocznikow, Katarzyna Kobro, Alina Ślesińska, Jadwiga Janus, Izabela Gustowska, Maria Pinińska-Bereś, Joanna Rajkowska, Ludmiła Stehnova, Barbara Falender, Teresa Brzóskiewicz, Wanda Czełkowska, Sara Lipska, Maria Maliszewska, Barbara Zbrożyna, Jolanta Kłyszcz de Kentros

Królikarnia. Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa

Kontakt: www.krolikarnia.mnw.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.