WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM ARCHITEKTURY
Piemonte Torino Design
05.03.2008 - 06.04.2008

05.03.2008 - 06.04.2008
Ze szczególną satysfakcją witam rozpoczynającą się w Muzeum Architektury we Wrocławiu wystawę "Piemonte Torino Design". Stanowi ona dokumentację przeszłości i teraźniejszości włoskiego wzornictwa przemysłowego, zwłaszcza wywodzącego się z Piemontu, na przykładzie ponad 270 przedmiotów (oraz projektów, szkiców i makiet), podzielonych na "wyspy tematyczne": Transportation design, związany z "systemem samochodowym"; tecno design; sport i rekreacja (nowości i przedmioty "kultowe" począwszy od sportów górskich, poprzez piłkę nożną, rugby i jazdę rowerową po sporty "stolikowe"); źródła technologiczne (armatura); wyposażenie wnętrz / zagospodarowanie i wyposażenie powierzchni zewnętrznych; design dla przemian struktur przemysłowych; kapelusznictwo (m.in. słynne kapelusze "Borsalino"); pióra & pióra (od tanich długopisów do prestiżowych kolekcji artykułów piśmiennych firmy "Aurora"); baby & design; wzornictwo dla każdego; sztuka, materia & materiały i na końcu - jednak nie mniej istotny - sektor designu użytkowego dla kuchni, stołu i artykułów spożywczych oraz, bardzo na czasie, tzw., "food-design", jedna z wielu dziedzin, w której Region Piemont przoduje w świecie.

Włoski design, który od wielu lat właśnie w Turynie i Piemoncie ma swoje żywotne i dynamiczne centrum, nie jest tylko i wyłącznie efektem kreatywności stylistów, lecz owocem długiej, zakorzenionej w kulturze tradycji i rozbudowanego systemu struktur przemysłowych. W nich to właśnie, w sposób wręcz modelowy, specyficzne wymogi użyteczności, funkcjonalności i bezpieczeństwa łączą się z poszukiwaniem piękna i formy. Są to cechy, które można przypisać nie tylko sektorowi motoryzacyjnemu, ale mogą też charakteryzować cały proces poszukiwań, projektowania i produkcji we włoskim wzornictwie przemysłowym. Wystawa "Piemonte Torino Design" stanowi również wspaniały pretekst do spotkania między dwiema instytucjami, które z zaangażowaniem dążyły do jej realizacji: Muzeum Architektury we Wrocławiu i Włoskim Instytutem Kultury. Jeżeli chodzi o Muzeum - skorzystam w tym miejscu z okazji, by przekazać podziękowania panu Dyrektorowi Jerzemu Ilkoszowi i jego współpracownikom, którzy z wielką otwartością i entuzjazmem przyłączyli się do tego projektu - wystawa stanowi punkt zbieżny specyficznych zakresów tematycznych skupionych właśnie wokół architektury i wzornictwa przemysłowego. Dla Włoskiego Instytutu Kultury stanowi świadectwo, że promocja włoskiej kultury za granicą obejmuje szeroki wachlarz dziedzin, zakresów tematycznych i przedmiotowych, wśród których - obok sztuki, muzyki, teatru, kina czy literatury, na pełnych prawach, znajduje się także wzornictwo przemysłowe, moda, specyfika systemu produkcyjnego (kreatywizm, działy przemysłowe) i ogólnie to, co zwykło się nazywać "Italian way of life". Stanowi także możliwość podjęcia po raz kolejny współpracy z Regionem Piemont, sprawdzonej już wcześniej przy realizacji wydarzeń kulturalnych i bogatych programów wymiany.

Wystawa nabiera w Polsce szczególnego znaczenia, w kontekście wielkiego zainteresowania, jakim cieszy się tutaj kultura włoska w swoich rozlicznych aspektach, oraz biorąc pod uwagę - o czym nie należy zapominać - silną obecność przemysłu włoskiego, działającego w różnych dziedzinach, a obecnie na etapie wzrostu również w rejonie Wrocławia i Dolnego Śląska. Wydarzenie kulturalne to jest organizowane we współpracy z Regionem Piemont, o czym była już mowa, oraz włoskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Istotne wsparcie napłynęło ze strony ICE (Włoski Instytutu Handlu Zagranicznego) w Warszawie, Sekcji Wymian Ambasady Włoch w Warszawie i ze strony Dolnośląskiej Izby Gospodarczej. Wszystkim tym instytucjom pragnę przekazać wyrazy mojej wielkiej wdzięczności. Chciałbym jeszcze na końcu przypomnieć, że wystawa, do tej pory prezentowana w wielu krajach, w dużych ośrodkach, takich jak: Kanton, Hong Kong, Hanoi, Seul, Tokio, Kyoto, Santiago de Chile, Belo Horizonte czy Stambuł, po Wrocławiu kończy swoje zagraniczne podróże i wraca do Turynu, gdzie zostanie włączona do oficjalnego programu w ramach Torino World Design Capital 2008. Mam nadzieję, że również w Polsce odniesie sukces i będzie cieszyć się podobnym jak dotychczas zainteresowaniem ze strony ekspertów, pracowników poszczególnych sektorów i szerokiej publiczności.

Giovanni Sciola
Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław
ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa

Kontakt: www.ma.wroc.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.