WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM NARODOWE
Zbigniew Makowski
09.04.2008 - 11.05.2008

09.04.2008 - 11.05.2008
Gwasze, akwarele, rysunki, reliefy, książki oraz obrazy olejne Zbigniewa Makowskiego pokaże w kwietniu i maju wrocławskie Muzeum Narodowe. Na wystawie znajdą się 102 prace podarowane muzeum przez artystę, najstarszy z darów pochodzi z 1955 roku, najnowszy z 2005.

Urodzony w 1930 roku Zbigniew Makowski to twórca niezwykle oryginalny, który w zasadzie od początku swojej pracy artystycznej stara się nie ulegać panującym modom i tendencjom. "Ludzie dzielą się na takich, który przychodzą na świat i akceptują go bezkrytycznie i takich, którym ten zastany świat się nie podoba. Ja zawsze należałem do tej drugiej grupy - tłumaczy artysta - nigdy nie akceptowałem tego, co w sztuce było, byłem oporny na panujące tendencje, zawsze chciałem być inny". Obrazy i rysunki Makowskiego są syntezą wielu technik i stylów - tych najbardziej współczesnych i tych, które należą już do zapomnianej często tradycji. W pracach artysty można zauważyć nawiązania do surrealizmu, dadaizmu, widać inspiracje różnymi kulturami i cywilizacjami a także kabałą i magią. Prace Makowskiego stanowić mogą dla widza swoisty rebus, którego rozwiązać nie może bez znajomości dawnej sztuki, literatury, filozofii, a także mitów i legend. Przy tworzeniu swoich dzieł często stosuje bardzo pracochłonne wręcz alchemiczne zabiegi jak na przykład specjalne preparowanie papieru, z którego wykonuje niezwykłe księgi artystyczne. Wrocławskiej wystawie towarzyszy katalog autorstwa Krystyny Bartnik.

Zbigniew Makowski ur. w 1930 roku, studiował na warszawskiej ASP pod kierunkiem Kazimierza Tomorowicza. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, jest również poetą, znawcą kultur i miłośnikiem muzyki. Laureat miedzy innymi Nagrody Krytyki Artystycznej im. C .K. Norwida (1973) i Nagrody im. J. Cybisa (1992). Jego prace znajdują się miedzy innymi w muzeach w Pradze, Amsterdamie, Paryżu, Nowym Jorku i Rio de Janeiro.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

Kontakt: www.mnwr.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.