WYSTAWY
KRAKÓW - GALERIA SZALOM
Dni z Kazimierzem Wiśniakiem
03.06.2004 - 25.06.2004

03.06.2004 - 25.06.2004
W dniach 3-25 czerwca 2004 r. odbędą się Dni z Kazimierzem Wiśniakiem - wielce zasłużonym dla kultury polskiej, znakomitym scenografem, kostiumologiem, malarzem, rysownikiem, grafikiem, współtwórcą kabaretu "Piwnica pod Baranami", współpracującym z wieloma znakomitymi scenami teatralnymi w Polsce (m. in. wieloletnim dyrektorem Teatru Bagatela), a nade wszystko ze wspaniałymi twórcami: Henrykiem Tomaszewskim (Teatr Pantomimy z Wrocławia), Konradem Swinarskim (Stary Teatr), Jerzym Jarockim. "Zaczarowany świat" to przekrojowa wystawa twórczości Kazimierza Wiśniaka w galerii Szalom, na której pokazane zostaną Jego prace malarskie, ilustracje książkowe i do czasopism (m. in. pierwszy polski komiks "Szaszkiewiczowa, czyli Ksylolit w jej życiu - obrazkowa powieść współczesna" publikowany w "Przekroju"), elementy scenografii, plakaty, a także gablota z lalkami z Muzeum Zabawek z Karpacza, które wspólnie z Henrykiem Tomaszewskim stworzył artysta. Wystawie towarzyszyć będzie pokaz kostiumów projektowanych przez Kazimierza Wiśniaka do krakowskich teatrów.

"Kiedy myślę o dzieciństwie, nawiedzającym mnie często obrazem jest "droga przez tunel". Drewniana "Arka", w której mieszkaliśmy, była szara, podobnie jak murowane czynszówki obok. Cała dzielnica ujednolicona została szarzyzną, co było zasługą pary z pobliskiej elektrowni. Ona to skutecznie łączyła ze sobą wszystkie fabryczne dymy i zapach koksu, rdzy i smarów. Z frontowych okien przez kilkanaście lat oglądałem zbiorniki gazowni miejskiej, od strony brukowanego podwórka mury fabryki, a za nimi niezbyt odległe składy kolejowe i tory. Niedaleko jednak znajdowało się miejsce wskazane przez ojca. Było to przejście pod nasypem kolejowym na ulicy Wysokiej. Bardzo długie, czarne i wilgotne. Ojciec nazywał to przejście tunelem. Od jasnego punktu świecącego w głębi mrocznego lochu ciągnął chłód. Ojciec wchodził zawsze pierwszy do tunelu. Musiał się bardzo przy tym pochylić, bo sklepienie było niskie. Idąc za nim czułem dreszcze na plecach, lecz nie z powodu zimna. Długa droga przez tunel była dla mnie jakby wtajemniczeniem. Idąc tam krok w krok, jeden za drugim, wychodziliśmy wreszcie na rozległe łąki, pełne motyli i kwiatów. W trawach lśniła woda. Tak samo błękitna jak niebo, w powietrzu wznosiło się brzęczenie pszczół i much. Po szarej codzienności nagle tyle kolorów! Ojciec - czarodziej. To on pierwszy pokazał mi piękno pejzażu i ukryte w nim ruchliwe życie owadów, żab i ryb."
Fragment książki "Z życia scenografa" Kazimierza Wiśniaka.

Kazimierz Wiśniak
Urodził się 11 grudnia 1931 roku w Łodzi. Był czwartym, ostatnim dzieckiem przybyłej ze wsi do pracy w mieście Franciszki Wieczorek i Adama Wiśniaka, tkacza. W łodzi ukończył Liceum Budowlane i potem jako technik pracował na budowach wojskowych w przygranicznym Gubinie. Oszczędności z zarobków przeznaczył na pobyt w Krakowie, gdzie od 1953 roku studiował architekturę wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych. W 1956 roku zadebiutował jako rysownik w tygodniku "Przekrój", był w grupie założycieli "Piwnicy pod Baranami", także członkiem kolegium redakcyjnego magazynu artystycznego Zebra. Od 1957 roku studiował scenografię u profesorów Karola Frycza i Andrzeja Stopki i otrzymał dyplom z wyróżnieniem w roku 1959. Dużo scenografii projektował dla Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W latach 70. tworzył scenografie dla trzech wybitnych reżyserów: Henryka Tomaszewskiego ("Gra w zabijanego" 1973, "Spór" 1978, "Hamlet, ironia i żałoba" 1979), Jerzego Jarockiego ("Paternoster" 1970, "Na czworakach" 1972, "Król Lir" 1971) i Konrada Swinarskiego ("Wszystko dobre co się dobrze kończy" 1971, "Ryszard III" 1972, "Wyzwolenie" 1974). Za artystyczne osiągnięcia otrzymał w Nagrodę Miasta Krakowa, Złotego Ikara - Nagrodę Klubu Dramatopisarzy Polskich i Pracowni Sztuk Plastycznych oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Opracował ponad 250 scenografii w teatrach krajowych i zagranicznych. W Krakowie był dyrektorem teatru Bagatela z repertuarem skierowanym ku edukacji młodzieży, potem współredagował pismo "Salwator i Świat". Jest autorem wydanej w 1998 roku książki "Z życia scenografa". Lato spędza w Lanckoronie i dla jej mieszkańców wydaje od roku 1994 kwartalnik "Kurier Lanckoroński". Od 15 lat uczestniczy w międzynarodowych plenerach jesiennych w Słonnem, organizowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej w Przemyślu. W 2000 roku porzucił scenografię. Ilustruje książki i maluje.

Galeria Szalom, 31-056 Kraków, ul. Józefa 16. Kontakt: www.kazimierz.com/artszalom


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2024 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.