WYSTAWY
WARSZAWA - GALERIA M2 [M KWADRAT]
Agnieszka Kieliszczyk - Wymazywanie
29.08.2008 - 27.09.2008

29.08.2008 - 27.09.2008
(...) Codziennie rano, idąc do pracy przechodzę przez/nad/obok prac Agnieszki Kieliszczyk. Za każdym razem, gdy mijam „komputerowe” płyty chodnikowe „Ponowne obrazowanie” samoistnie pojawia się myśl: Kieliszczyk – „obraz obrazu” – raster. Powtarzalność sytuacji budzi pewien schemat – przywiązanie do wyuczonej myśli. Za każdym razem po prostu patrzę „za siebie”. Może pora to zmienić?

Podczas pierwszej wizyty w pracowni Agnieszki, dostałam od niej szansę – Od tego obrazu wszystko się zaczęło – powiedziała, wyciągając duże płótno zatytułowane „Spostrzegawczość”. Kropki, kropki, kropki i… kolor, którego wprowadzenia nadało całej kompozycji nową jakość, świeżość i oddech. Kolejne prace („Stadion”, „Wymazywanie”) potwierdziły moje przeczucie, że malarstwo Agnieszki zaczyna funkcjonować na styku przeszłości i przyszłości. Tu i teraz, powoli zmienia utarte schematy. Początkowo nieśmiało, jedynie za pomocą koloru i coraz odważniej, przez wprowadzenie abstrakcyjnych linii i form oddala się od „wizerunków wizerunków”. Agnieszka bez sentymentów żegna się z rastrem, witając jednocześnie pełną ekspresji abstrakcję. Gest bierze górę nad wypracowanym, precyzyjnym kropkowaniem. Przyglądając się kolejnym „Wymazywaniom”, „Zapętleniom” i „Zaburzeniom wzroku” powoli zapominamy o „fotograficznym”, (nie)realnym (zakorzenionym w nas samych) obrazie, skupiając się na estetycznej grze kolorów i multiplikacji abstrakcyjnych form. (...)
Karolina Vyšata

Agnieszka Kieliszczyk (ur. 1976). W latach 1999-2004 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Jarosława Modzelewskiego). W 2005 r. uzyskała stypendium Agnieszki i Pawła Gieryńskich, a w 2006 r. była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka uwzględniona w publikacji "Tekstylia bis. Słownik młodej polskiej kultury".

Galeria m2 [m kwadrat], ul. Oleandrów 6 , 00- 629 Warszawa
Więcej: www.m2.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.