WYSTAWY
KATOWICE - MUZEUM ŚLĄSKIE
Ballada o żołnierzu. Wojna w polskim plakacie filmowym.
25.09.2008 - 31.12.2008

25.09.2008 - 31.12.2008
Najnowsza wystawa Muzeum Śląskiego to kontynuacja idei, którą rozpoczęto ekspozycją "Jak zdobyto Dziki Zachód", czyli prezentacji plakatów filmowych zgodnie z ich tematyką, a nie według zazwyczaj przyjętych kryteriów jak autor czy okres.

Film wojenny to często trudne zadanie nie tylko dla jego twórców, stanowi również wyzwanie dla autorów filmowych plakatów. Jak w graficznym skrócie pokazać treść filmu, zamysł autora, ideę i przesłanie. Podobnie jak przy innych gatunkach filmowych, mamy tutaj do czynienia z pewnym gotowym zestawem charakterystycznych elementów - rozmaita broń, wybuchy, mundury, symbole wojskowe i patriotyczne. Większość z nich graficy wykorzystują w różnych konfiguracjach, nadając im jednak niepowtarzalne cechy swojego talentu i spojrzenia na film.

Wystawa "Ballada o żołnierzu. Wojna w polskim plakacie filmowym" jest pokazem ponad stu plakatów przygotowanych do filmów o II wojnie światowej, a wybranych z kolekcji Muzeum Śląskiego. Zaprezentowano prace najwybitniejszych polskich autorów, m.in. Waldemara Świeżego, Stanisława Zamecznika, Mariana Stachurskiego, Jerzego Flisaka, Romana Cieślewicza. Temat wojenny nie jest łatwy - rozpiętość od dramatu do komedii, od wielkich widowisk do kameralnych filmów psychologicznych. Wymaga nie tylko doskonałego warsztatu, ale przede wszystkim wyczucia tematu i umiejętności odczytania intencji reżysera oraz oczekiwań widzów. Polski plakat filmowy drugiej połowy XX wieku cieszy się na świecie ogromną popularnością i znakomitą opinią. Krótkie spojrzenie na wycinek twórczości "polskiej szkoły plakatu" poświęcony filmowi wojennemu jeszcze raz potwierdza, że zupełnie zasłużenie.

Wystawa będzie uzupełniona eksponatami tematycznymi, m.in. bronią i pamiątkami wojskowymi.

Tekst: Jarosław Racięski (fragmenty folderu towarzyszącego wystawie)
Kuratorzy wystawy: Jarosław Racięski i Anna Sarna

Muzeum Śląskie. 40-005 Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3
Więcej: www.muzeumslaskie.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2022 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.