WYSTAWY
KATOWICE - MUZEUM ŚLĄSKIE
Zdzisław Nitka - Malarz Nitka. Malarstwo, grafika, rysunek.
11.10.2008 - 30.11.2008

11.10.2008 - 30.11.2008
Dynamiczne, pulsujące żywym kolorem obrazy Zdzisława Nitki to połączenie fascynacji pracami mistrzów ekspresjonizmu z pragnieniem wyrażenia indywidualnych wizji. Kilkadziesiąt obrazów i tyleż samo rysunków "malarza z Obornik" od 11 października pokaże Muzeum Śląskie w Katowicach. Wystawę będzie można zwiedzać do 30 listopada 2008.

Ekspozycja to pierwsza tak obszerna prezentacja dzieł Zdzisława Nitki, pokazująca 21 lat pracy twórczej artysty. Trzon pokazu stanowią prace z ostatniego okresu twórczości - lat 2004-2008. Uzupełniają je dzieła z lat wcześniejszych. O ich charakterze Zdzisław Nitka pisze: "Wystawa zatem, to prezentacja bieżących poszukiwań malarskich w konfrontacji z artystycznymi rozwiązaniami z okresu młodzieńczego. Nie chciałbym określać tego projektu jako retrospektywa, lecz bardziej jako próbę porównań - obrazów dawnych z obecnymi". Prace wypożyczono z kolekcji prywatnych i zbiorów publicznych.

Zdzisław Nitka urodził się w 1962 roku w Obornikach Śląskich. Studiowała w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1987 roku w pracowni prof. Józefa Hałasa, od 1988 roku jest pedagogiem w macierzystej uczelni. W 1997 wraz z żoną, także malarką, Jolantą Nikt (pseudonim artystyczny), utworzył w Obornikach Śląskich prywatne Muzeum Ekspresjonistów.

Twórczość Zdzisława Nitki sytuuje się pomiędzy przedwojennym nurtem ekspresjonistycznym a ruchem transawangardowym lat 80., który świadomie manifestuje swój związek z tradycją. Kompozycje artysty są barwne, o głębokiej, syntetycznej stylizacji. Powstały z inspiracji pracami mistrzów, m.in. Edvarda Muncha oraz wybitnego niemieckiego ekspresjonisty Ernsta Kirchnera oraz potrzeby wyrażenia w malarski sposób świata własnych emocji.

Wystawa przygotowano wspólnie z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego. W Muzeum Śląskim w Katowicach ekspozycja ma swoją premierę, potem zostanie zaprezentowana w Muzeum Miejskim Wrocławia, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Galerii GaGa w Warszawie. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 10 października o godz. 17.00.

Kurator wystawy - Joanna Szeligowska-Farquhar

Muzeum Śląskie. 40-005 Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3
Więcej: www.muzeumslaskie.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2021 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.