WYSTAWY
WARSZAWA - PRACOWNIAGALERIA
Jakub Słomkowski - Japończyk skaczący z klifu
15.10.2008 - 27.10.2008

15.10.2008 - 27.10.2008
Ogromne znaczenie w procesie twórczym posiada dla Jakuba Słomkowskiego muzyka. To ona przenosi artystę do różnych ulubionych miejsc, często bardzo odległych. Po jednej z takich podróży, do Irlandii, powstał kolejny cykl prac malarskich: "Japończyk skaczący z klifu" (poprzedni cykl: "Aran Islands" był wynikiem podroży po Islandii). Trudno doszukać się w tych obrazach realistycznych pejzaży tak osobliwego krajobrazu. To malarstwo zdecydowanie dotykające abstrakcji, polegające na przenikaniu się i stykaniu płaszczyzn kolorów. Najczęściej jednolitych, zamykających się w gamie od bieli poprzez beże i brązy aż do głębokiej czerni. Mocniejszym dotknięciem pędzla artysta odkrywa jakby postać swojego bohatera.

Wędrówka po krawędzi klifów wyspy Inishmore staje się czymś niezwykle znaczącym - świadectwem tego, jak młodzi artyści dojrzewają do momentu, w którym ich odwaga znajduje swoje miejsce w wyobraźni. I staje się symboliczna. Bo kim jest ów skaczący z klifu Japończyk - jest myślą spotkanego przypadkowo w czasie wędrówki nieznanego człowieka. Człowieka, który swoim gestem i mimiką, słowem wywołał skojarzenia u artysty. Uruchomił u niego bardzo szybko interpretację tego, co zobaczył. Bohater i krajobraz zaczęli stanowić jedno: inspirację. Tak powstała historia, którą po powrocie do warszawskiej pracowni Jakub Słomkowski przelał na swoje płótna. Zapamiętana chwila wyzwoliła ruch pędzla, by przekazać widzowi, że ostateczne zwycięstwo Japończyka polegało na "upadku" jego czarnej myśli. To także zwycięstwo artysty i świadectwo wolności własnej myśli. A wszystko zaczęło się w czasie wędrówki po klifie na wyspie Inishmore...

Cykl składa się z czterech kolejnych: Japończyk skaczący z klifu, Duch Japończyka, Skok Japończyka, Klif Japończyka po skoku.

Jakub Słomkowski posiada na swoim koncie zarówno wystawy malarstwa (dyplomowa w Galerii "Fibak"), jak i udział w takich akcjach, jak "Kolacja na Hucie" zrealizowanej w 2007 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim czy też tegorocznej "Ulotka" w ramach Festwialu MachtRaum, gdzie artysta rozdawał ulotki mieszkańcom berlińskiego Kreuzbergu, zebrane wcześniej na ulicach Warszawy.

Fragmenty tekstu do miesięcznika Just Quality, na podstawie rozmów z Autorem - Jolanta Czajka

***

Jakub Słomkowski jest absolwentem malarstwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta posługuje się wieloma mediami. Oprócz malarstwa interesuje się także grafiką projektową i performance. Zastanawia się nad znaczeniem wielości przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych. W jakim stopniu obraz, a w jakim czyste ludzkie działanie są w stanie dotrzeć do odbiorcy. W swoich performance’ach posługuję się również symbolicznym językiem, budując przekaz - znak. Podobnie w swoich obrazach - Jakub Słomkowski nie stosuje jednakowej stylistyki, ale poprzez różne podejście do materii obrazu buduje historie i przekaz dla swojego widza.

Urodzony 12.12.1982 w Warszawie. Październik 2004-Lipiec 2005 studia Uniwersity Complutence w Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. Dyplom 2007 w Akademii Sztuk Pięknych W Warszawie.

PracowniaGaleria, 00-669 Warszawa, Emilii Plater 14
Więcej: www.pracowniagaleria.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.