WYSTAWY
WARSZAWA - SALON SZTUKI 49
Iwona Zawadzka – W stronę - malarstwo
22.01.2009 - 06.02.2009

22.01.2009 - 06.02.2009
W Salonie Sztuki 49 prezentujemy nowe obrazy Iwony Zawadzkiej, absolwentki pracowni prof. Wiesława Szamborskiego Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Znana jest przede wszystkim z wypowiedzi poprzez wielkoformatowe malarstwo olejne, w którym interesuje ją człowiek, jego gesty, pozy, zachowania.

W powstałym w 2008 roku cyklu podejmuje swoisty dialog z ginącymi wątkami ludowej muzyki i stroju. Inspiracją do jego namalowania stała się niedawno wydana płyta "Ethno-Lyrics: Opowieści ze Wschodu", do której wykonała projekt okładki. To antologia pieśni ukraińskich, białoruskich, rosyjskich i łemkowskich, w wykonaniu pięciu utalentowanych wokalistek z Podlasia, sięgająca do dziedzictwa wschodniej Słowiańszczyzny, poprzez różne style śpiewania opowiadająca o ludzkich uczuciach. Zawadzka w indywidualny sposób adoptuje elementy ludowej tradycji na potrzeby malarstwa. W nowych obrazach motywem budującym kompozycje jest zmultiplikowana postać kobieca w ruchu (zazwyczaj to zwielokrotniony portret samej autorki). Plakatowo, płasko malowane sylwetki uchwycone są podczas wykonywania kroków i figur tańca ludowego. Trzymają się pod boczki, przytupują, zamaszyście wymachują nogami. Autorka łączy w nich subtelność powabnej kobiety, siłę krzepkiej ludowej tancerki oraz zręczność atlety. Są zamknięte w swoim świecie, niezwykle efemeryczne, skupione na wykonywanych czynnościach. W tanecznym ruchu unoszą się, kroczą, bądź spoglądają w toń dekoracyjnej przestrzeni. To dziewczęta odziane w zwykłe, codzienne stroje, na które niczym wyświetlone z projektora, nakładają się barwy ludowych wzorów. Proces powstawania obrazu jest długi. Artystka poddaje subiektywnemu przetworzeniu fotografie własnej osoby zajętej prostymi działaniami. Sylwetkę wyabstrahowuje z otoczenia, następnie poddaje malarskiej interpretacji. Przenosi na płótno, powiela w różnych wariantach kolorystycznych, odcina od tła delikatnym konturem, wpisuje w przestrzenie puste lub wypełnione dekoracyjnym, inspirowanym motywami słowiańskich strojów wzorem. Maluje właściwym dla siebie językiem - olejem na płótnie, "uszlachetniając" kompozycje i tonacje barwne utrzymane w srebrzystych szarościach, różach bądź błękitach, wielowarstwowym laserunkiem. Do zapisu, z jednej strony syntetycznego, z drugiej również dekoracyjnego, używa prostych środków: konturowego rysunku, arabeskowej, dekoracyjnej formy, kontrastowych zestawień barw, specyficznego kadrowania, deformacji uzyskiwanej dzięki wybranym ujęciom perspektywicznym. Obcowanie z obrazami zapatrzonej obecnie "w stronę" wschodu Iwony Zawadzkiej działa kojąco, wprowadza w swoisty, prawie taneczny trans. Widza stawia w roli podglądacza barwnego korowodu zmultiplokowanych panien w pasiastych strojach zawieszonych w ponadczasowej przestrzeni. To cykl zdradzający nowe inspiracje artystki, będący również dowodem na to, że sztuka współczesna może być niezwykle otwarta na tradycję i szeroko pojętą kulturę. Także ludową. (MDD)

Iwona Zawadzka (ur. 1981)
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prof. Wiesława Szamborskiego otrzymała w 2006 roku. Aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. E. Tarkowskiego. Od 2006 roku jest członkiem Stowarzyszenia Animacji Kultury "Pracownia Wschodnia". Wystawy indywidualne (wybór): 2007 - "Sześć i pół", Galeria Promocyjna, Warszawa; "Patrzę na siebie" w siedzibie firmy Sanofi-aventis, Warszawa; podyplomowa wystawa malarstwa, ASP, Warszawa. Wystawy zbiorowe: 2007 - Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 06/07, Galeria Sztuki w Legnicy; Vernissage, The Affordable Art Fair, Londyn; "Drzwi" - Galeria Studio, Warszawa, Płocka Galeria Sztuki, Płock, Landsberg nad Lechem, Niemcy; "Jelenie na rykowisku", Pracownia Wschodnia, Warszawa; 2006 - "Dyplom ASP 2006", Galeria U, Warszawa; podyplomowa wystawa malarstwa, Galeria Studio, Warszawa; 2002 - wystawa rysunku studentów ASP, Galeria Prezydencka, Warszawa (II miejsce); 2001 - malarstwo, Galeria Obuch, Białystok. Wyróżnienia i nagrody: 2006 - stypendium ufundowane przez Państwa Agnieszkę i Pawła Gieryńskich; wyróżnienie honorowe w konkursie o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch; nagroda Poseł Ewy Tomaszewskiej, za najlepszą pracę dyplomową w 2006 roku na Wydziale Malarstwa w ASP w Warszawie (wyróżnienie rektorskie za dyplom); 2002 - II miejsce w konkursie rysunku Wydziału Malarstwa ASP.

Kurator galerii: Magdalena Durda-Dmitruk

Salon Sztuki 49, Al. Jana Pawła II 49, Warszawa
Kontakt: www.salonsztuki49.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.