WYSTAWY
WROCŁAW - MUZEUM NARODOWE
Ten krakowski Japończyk... Inspiracje sztuką Japonii w twórczości Wojciecha Weissa
09.02.2009 - 15.03.2009

09.02.2009 - 15.03.2009
Ponad 200 prac jednego z największych malarzy okresu Młodej Polski Wojciecha Weissa można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym w lutym i marcu 2009. Inspirowanym sztuką Japonii dziełom towarzyszyć będzie pokaz zgromadzonej przez artystę unikatowej kolekcji sztuki kraju kwitnącej wiśni.

Japońska estetyka wywarła ogromny wpływ na sztukę europejską przełomu XIX i XX wieku. Tak o rodzącym się wtedy japonizmie pisał Wojciech Weiss ”Część malarzy europejskich japonizowała swoje obrazy, inni jak najswobodniej komponowali, umieszczając, zdawałoby się – tak sobie, kawałki postaci w obrazie, jakby ktoś nożycami powycinał. Styl klasyczny kompozycji ustępował stylowi Dalekiego Wschodu”. Estetyce japońskiej uległ także Wojciech Weiss. Artysta przetwarzał zasady kompozycji przestrzeni drzeworytów japońskich, a dogłębna znajomość estetyki japońskiej pozwoliła mu stworzyć unikatową w skali europejskiej serię krajobrazów z torami kolejowymi i mostami. W jego pracach pojawiają się również japońskie rekwizyty – malował Rózię w japońskim kimonie i Japonkę.

Na wystawie pokazane zostaną obrazy olejne, pastele, rysunki oraz unikatowa kolekcja sztuki japońskiej zgromadzonej przez artystę m.in. zbiór drzeworytów i przedmioty rzemiosła artystycznego.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i Fundację Muzeum Wojciecha Weissa. Idea wystawy, współautorstwo scenariusza - Renata Weiss i Anna Król.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław
Kontakt: www.mnwr.art.pl


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.