WYSTAWY
WARSZAWA - DZIEDZINIEC PAŁACU KULTURY I NAUKI
Dekalog - wystawa plakatów Beaty Konarskiej w przestrzeni miejskiej
07.06.2004 - 07.07.2004

07.06.2004 - 07.07.2004
Jakie wartości są ważne w naszym życiu? Czy współczesny świat wykreował własny ich zestaw? Jak żyć POMIĘDZY tym co społecznie akceptowane a wartościami Dekalogu? Każdy będzie mógł odpowiedzieć sobie sam na te pytania, oglądając wystawę Beaty Konarskiej "Dekalog" od 7 czerwca do 7 lipca 2004 w formie dziesięciu plakatów (3x4m) rozwieszonych kilka metrów nad dziedzińcem przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Beata Konarska w ten nietypowy sposób pragnie skłonić ludzi do refleksji nad wartościami współczesnego świata. Artystka w cyklu 10 plakatów odnosi się do przemiany norm społecznych we współczesnym świecie w kontraście do wartości Dekalogu. Pokazuje zjawiska i problemy, które mają charakter globalny, dotyczą zmian wywoływanych przez rozwijającą się cywilizację: nowe gałęzie nauki, przemysł mediów i reklamy oraz związaną z tym ekspansję konsumeryzmu, jako nowej filozofii życia współczesnych społeczeństw.

Dekalog jest tu jedynie pretekstem do pokazania sytuacji będących wynikiem systemowego pęknięcia między tym co jest uznawane za uniwersalne, a tym jak żyją ludzie i jak skonstruowany jest świat. Beata Konarska pokazuje logikę współczesnego życia ludzi rozdartych pomiędzy "Nie będziesz miał innych Bogów przede mną" a możliwościami nauki, pozwalającymi człowiekowi wcielić się w rolę stwórcy, dokonującego genetycznych manipulacji, pomiędzy "Nie zabijaj" a zabijaniem w imię pokoju, pomiędzy "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu twemu" a iluzoryczną i fałszywą wizją świata kreowanego przez reklamę. Artystka pokazuje kulturowy kontekst wyborów podejmowanych przez ludzi, wykorzystuje do tego nowoczesną i zróżnicowaną formę plakatów, która staje się pretekstem do zadawania widzowi ważnych pytań. Beata Konarska w projekcie "Dekalog" podejmuje trudne tematy dotąd nie będące przedmiotem szerokiej dyskusji społecznej w polskiej, jednorodnej ideologicznie przestrzeni publicznej, w której nie ma miejsca na różnorodność poglądów. Ideą artystki jest pokazanie wystawy "Dekalog" w różnych krajach, gdzie mimo odmienności kulturowych widoczne są podobne problemy społeczne i cywilizacyjne dlatego realizuje projekt nie tylko w Warszawie ale również w Wiedniu.

Wystawa "Dekalog" w Wiedniu
Na przełomie września i października 2004 r. wystawa "Dekalog" pojedzie do Wiednia, gdzie będzie prezentowana w przestrzeni międzynarodowego dworca kolejowego Südbahnhof. W ciągu sześciu tygodni polskie wydarzenie artystyczne w przestrzeni publicznej obejrzy 1500000 ludzi nie tylko z Austrii, Südbahnhof jest największym węzłem tranzytowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Współorganizatorem prezentacji są Koleje Republiki Austrii, Zarząd Dworca Südbahnhof, Stowarzyszeni Free Art & Culture Transfer.

Wystawa "Dekalog" w Bolzano i Trento
Plakaty "Dekalogu" będzie można zobaczyć w czerwcu w przestrzeni publicznej Bolzano i Trento w ramach Festiwalu Euromediterranea 2004 "Europa 25 - Przykład Polski" poświęconego przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, gdzie będą towarzyszyć debacie polskich oraz włoskich intelektualistów o nowej przyszłości Europy. Projekt "Dekalog" ma charakter otwarty i w ciągu 2004 r. może odbyć się w przestrzeni kilku miast. Pomysł i koncepcja wystawy "Dekalog" powstała z inicjatywy Dobrej Grupy jako przedsięwzięcie niezależne od publicznych instytucji kultury.

O autorce

Beata Konarska (ur. 1973 r.) ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki warszawskiej ASP. Wyróżniana za projekty animacji nagrodami: I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Telewizji "Niptel 2000", I oraz III nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Animacji "Animago" w Monachium w 2001 oraz 2002 r. Jest autorką artystycznej oprawy Telewizji Polskiej Programu 2 pt. "Inspiracje sztuką". Od trzech lat próbuje zbliżyć oglądających TV, do dzieł wielkich artystów cyklem animacji "Inspiracje sztuką", m.in. Dali, Warhol, Magritte, Chagall, Toulouse-Lautrec. Jej prace uczestniczą w wielu międzynarodowych wystawach, m.in. IV Festiwal Plakatu w Krakowie, Kraków 2002/2003, XVIII Międzynarodowe Biennale Plakatu, Warszawa 2002, Międzynarodowy Konkurs Plakatu "Children are the rhythm of the world", Essen 2001/2002, II Międzynarodowa Wystawa Plakatu, Ningbo, Chiny 2001, Międzynarodowy Konkurs Plakatu "Danse Montpellier", Paryż 2000. W 2003 r. zrealizowała wystawę i projekcje malarstwa pt. "Absolutne spotkania" w przestrzeni publicznej w Warszawie.

Organizacja i koncepcja projektu: Dobra Grupa - grupa kreatywna.
Dobra Grupa realizuje opracowane przez siebie niezależne projekty artystyczne w przestrzeni miejskiej, poza systemem tradycyjnych galerii i muzeów aby stworzyć alternatywę dla prezentacji młodej sztuki.

Kontakt: dobragrupa.com


Wystawy aktualne | Archiwum wystaw 2003-2012

redakcja|nota prawna
© 2003-2020 sztuka.net   Wszelkie prawa zastrzeżone.